U izveštaju Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Udruženja tužilaca Srbije možete pročitati procenu realizacije Akcionog plana antikorupcijske strategije iz 2013. godine za oblasti „Pravosuđe", „Policija" i „Sprovođenje i nadzor na sprovođenjem Strategije".
Akcioni plan antikorupcijske strategije za oblasti „Pravosuđe“, „Policija“ i „Sprovođenje i nadzor nad realizacijom Strategije“ slabo se sprovodi. Dodatno, mere i aktivnosti za deo Strategije koji obrađuje „Preporuke“ nisu ni utvrđene Akcionim planu.
Za šesnaest meseci od početka primene akcionog plana antikorupcijske strategije u avgustu 2013. godine samo su četiri aktivnosti (14%) od ukupno dvadeset i devet za oblast „Pravosuđe“ realizovane u skladu sa rokovima i u celosti.
Za oblast „Policija“, sprovedena je samo jedna aktivnost od ukupno dvadeset i tri u skladu sa rokovima i u potpunosti.
Stanje je bolje u delu Akcionog plana koji uređuje nadzor nad sprovođenjem Strategije. Ispunjene su pet (50%) od ukupno deset planiranih aktivnosti, ali su uočeni problemi koji se tiču neusaglašenosti antikorupcijskog delovanja Vlade Republike Srbije i Agencije za borbu protiv korupcije.
Višestruki su razlozi slabe realizacije Akcionog plana antikorupcijske strategije. Najpre, postoji veliki broj nedostataka u tekstu Akcionog plana. Nisu uvek utvrđeni odgovorni subjekti ili su isuviše preširoko definisani, tako da nije jasno ko zaista u praksi treba da sprovodi određenu aktivnost. Sredstva neophodna za ostvarenje planiranih aktivnosti nisu precizno utvrđena. Drugim nacrtom Akcionog plana za Poglavlje 23 pomeren je rok realizacije za 20% aktivnosti iz Akcionog plana antikorupcijske strategije za policijski i pravosudni deo. Zbog toga se javlja dilema, ne samo kod onih koji prate realizaciju, već i kod onih koji sprovode aktivnosti, o tome koji je tačan rok za sprovođenje.
Jasno se vidi, naročito u pravosudnom delu Akcionog plana, da je do pomaka i realizovanja planiranih aktivnosti došlo u onim oblastima i institucijama u kojima postoji podrška donatora. Izrada novog sistemskog zakona koji će da uredi rad policije i MUP-a umnogome je usporio proces realizacije Akcionog plana antikorupcijske strategije za oblast „Policija“. Posebnu zabunu unosi trostruki mehanizam koordinacije i nadzora nad sprovođenjem Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije koji je sačinjen iz Agencije za borbu protiv korupcije, Grupe za koordinaciju sprovođenja Strategije i Akcionog plana i Koordinacionog tela za primenu Akcionog plana za sprovođenje Nacionalne strategije Vlade Republike Srbije, čiji zadaci i odgovornosti nisu jasno podeljene.
Alternativni izveštaj pokriva aktivnosti odgovornih subjekata od 25. avgusta 2013. (početak primene Akcionog plana antikorupcijske strategije) do 6. decembra 2014. godine, u skladu sa metodologijom alternativnog izveštavanja koju je sačinila Agencija za borbu protiv korupcije.
Izveštaj je sačinjen iz tri odeljka u kojima je izvršena procena realizacije antikorupcijskih aktivnosti. Svaki odeljak obrađuje svaku oblast pojedinačno, odnosno Pravosuđe“, „Policija“, „Sprovođenje i nadzor na sprovođenjem Strategije“. Procena realizacije Akcionog plana antikorupcijske strategije za oblast „Preporuke“ nije izvršena s obzirom da mere aktivnosti za ovu oblast nisu planirane. Na početku svakog odeljka predočeni su antikorupcijski ciljevi definisani u Strategiji i Akcionom planu. Nakon toga sledi procena svake mere i aktivnosti iz Akcionog plana pojedinačno. Na kraju svakog odeljka moguće je pronaći preporuke za aktivnosti iz Akcionog plana i tabelarni pregled u kome je predočen status realizacije određene aktivnosti.