Republika Srbija je u svojim političkim dokumentima kao jedan od ciljeva politike odbrane istakla učestvovanje u multinacionalnim operacijama (MNO) i dostizanje interoperabilnosti sa sistemima odbrane država uključenih u NATO program Partnerstvo za mir. Pojmovnik ističe značaj Indidividualnog akcionog plana partnerstva (IPAP) za učešće Srbije u multinacionalnim operacijama, definiše interoperabilnost i analizira kako se ona postiže.
Srbija se obavezala na učešće u multinacionalnim operacijama pod vođstvom Ujedinjenih Nacija i Evropske unije, ali ne i NATO-a. Ipak, u okviru saradnje sa NATO Srbija preduzima mere za izgradnju interoperabilnosti, što je ključno za mogućnost učestvovanja u MNO.
Pojmovnik započinje sa objašnjenjem značaja IPAP sporazuma za spoljnu politiku i odbranu Srbije. U nastavku autorka definiše interoperabilnost kao sposobnost oružanih snaga različitih država da zajedno efektivno rade, tako što će međusobno razmenjivati informacije, usluge i opremu Koristi interoperabilnosti mogu se procenjivati posmatranjem četiri nivoa:
Pojmovnik predstavlja šta je Republika Srbija navela kao svoje ciljeve i aktivnosti u IPAP-u radi postizanja interoperabilnosti sa članicama Partnerstva za mir. Tu spadaju oblasti opremanja i transporta, školovanje, obuka i vežbe, koncept operativnih sposobnosti, status vojnika na teritoriji partnerskih država. Uz analizu IPAP dokumenta predstavljeni su i postignuti rezultati u oblasti interoperabilnosti, kao što su sertifikat o osposobljenosti u NATO sistemu za poslove kodifikacije naoružanja i opreme, relevantni sporazumi koji su sklopljeni sa NATO-om i zajedničke aktivnosti koje je Vojska Srbije realizovala sa članicama Partnerstva za mir.
Izdavanje ove publikacije podržala je Ambasada Velike Britanije u Beogradu kroz projekat „IPAP na narodnom jeziku“. Stavovi izraženi u ovoj publikaciji isključivo su stavovi autorke i ne odražavaju stavove Velike Britanije.