U novom broju časopisa Bezbednost Zapadnog Balkana možete pročitati analizu o uzrocima naraslog privatnog sektora bezbednosti koji nije pravno uređen. Bavimo se problemima energetske bezbednosti, kao i karakteristikama srpske debate o biometrijskim ličnim kartama. Na kraju je i rasprava o tome šta je moguće uraditi kako bi Srbi i Albanci mogli bolje da organizuju zajednički život na Kosovu i u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa
Imam veliko zadovoljstvo da Vam predstavim nov i drugačiji četvrti broj časopisa Bezbednost Zapadnog Balkana. Ovaj broj je nov i drugačiji iz barem tri razloga.
Prvi razlog je činjenica da je časopis dobio novi vizuelni identitet. Trudili smo se da pronađemo ravnotežu između stroge stručnosti sa jedne i osvežavajuće kreativnosti naših mladih istraživača sa druge strane. Dvogled je tu da bi ključni bezbednosni problemi regiona bili jasno uočeni i suočeni. Takođe, treba napomenuti da je uredništvo donelo odluku da časopis od januara 2007. godine izlazi 4 puta godišnje umesto 6 puta kako je to do sada bio slučaj.
Druga novina jesu sveže i vruće teme kojima se ovaj broj bavi. Najpre, dva teksta analiziraju uzroke i pravnu regulativu naraslog privatnog sektora bezbednosti u Srbiji. Ključno pitanje sa kojim ćemo se u budućnosti suočavati jeste i to da li je ovaj fenomen deo rešenja ili pak deo problema bezbednosti. Zatim, tu su dva teksta koji pokrivaju temu energetske bezbednosti. Sve napetiji politički odnosi Rusije i EU zbog gasa i nafte dobar su razlog da se zapitamo koliko je Srbija energetski bezbedna. Osim privatne i energetske bezbednosti, jedna od novih tema koje su sve prisutnije u akademskim i političkim debatama jeste uvođenje biometrijske tehnologije u bezbednosni menadžment. U ovom broju možete pročitati po čemu je srpska debata o biometrijskim ličnim kartama karakteristična.
Osim novih tema, ovaj broj nudi nove poglede na neke malo manje nove teme. Tako, dva teksta govore o tome šta je moguće uraditi kako bi Srbi i Albanci mogli bolje da organizuju zajednički život na Kosovu i u opštinama Bujanovac, Preševo i Medveđa. Osim toga, sve što ste želeli da znate o politici uslovljavanja a niste znali koga da pitate, možete pročitati u tekstu koji potpisuje istraživač BCBP. Treća novina u ovom broju jeste rubrika namenjena recenzijama veb-sajtova i stručnih publikacija. Tako, u ovom broju možete pročitati prikaz jednog od najznačajnijih veb-portala iz oblasti bezbednosti.
Urednik: Filip Ejdus
Sadržaj časopisa Bezbednost Zapadnog Balkana broj 04:
Patrik Hondus. 2007. „Mogu li Srbi i Albanci živeti zajedno“.
Predrag Petrović. 2007. „Privatizacija bezbednosti u Srbiji“.
Jelena Unijat. 2007. „Siva zona bezbednosti“.
Marko Savković. 2007. „Da li je Srbija energetski bezbedna“.
Jelena Radoman. 2007. „Sekuritizacija energije kao uvod u energetsku bezbednosnu dilemu“.
Đorđe Popović. 2007. „Žandarmerija ili lokalna multietnička policija“.
Jelena Petrović. 2007. „Štap i šargarepa: Sve što ste želeli da znate o politici uslovljavanja, a niste smeli da pitate“.
Filip Ejdus. 2007. „I Bog stvori građanska prava: Srpski otpor uvođenju biometrijske lične karte“.
Zorana Atanasović. 2007. „Bezbednosne teme u kampanji za parlamentarne izbore 2007. godine u Srbiji“.