PUBLIKACIJA: Analiza

Procena integriteta u sektoru bezbednosti Srbije

Publikacija se bavi integritetom u tri najvažnije institucije sektora bezbednosti Srbije: Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije, Ministarstvu unutrašnjih poslova i policiji i Bezbednosno-informativnoj agenciji.

Istraživanjem su utvrđene najvažnije oblasti rizika – transparentnost, upravljanje, ljudski resursi, finansije, unutrašnja i spoljna kontrola, u kojima su istraživane pravne i praktičke slabosti koje mogu ugroziti integritet. Sve rečene oblasti rizika su iste za sve istraživane institucije, ali je njihov značaj za svaku instituciju različit jer zavisi od toga koliku štetu rizici iz pojedine oblasti mogu naneti obavljanju glavnih funkcija konkretne institucije.

Istraživanje integriteta institucija veoma je važno jer nam može pomoći da utvrdimo da li se, i u kojoj meri, institucije ponašaju odgovorno, odnosno da li ostvaruju ciljeve i funkcije zbog kojih postoje, poštujući pri tome pravne, strateške i etičke propise i polažući račune o svom radu građanima i drugim institucijama.

U ovom, kao i u prethodnim istraživanjima rizika od pojave korupcije i integriteta sektora bezbednosti istraživački tim BCBP-a i njegovi saradnici koristili su raznovrsne javne izvore podataka. Među najznačajnijima su, svakako, upitnici koji su slati institucijama bezbednosti putem zahteva za slobodan pristup informacijama, kao i intervjui sa zaposlenima u MO, MUP-u i BIA, te sa predstavnicima institucija nadzora. Pored toga, korišćeni su i različiti medijski izvori, kako štampani tako i elektronski. Dodatni izvor saznanja, ali i provere podataka i nalaza predstavljaju konsultacije sa predstavnicima različitih organizacionih celina iz bezbednosnih institucija i institucija nadzora. Konačno, korišćeni su i izveštaji i saopštenja pomenutih institucija.

Izdavanje ove publikacije omogućila je Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) kroz program „Građansko društvo za budućnost“ kojim rukovodi Institut za održive zajednice (ISC), u okviru projekta „Partnerstvo za integritet u sektoru bezbednosti“. Stavovi izneti u ovoj publikaciji predstavljaju stavove autora i nužno ne izražavaju stavove ISC-a, USAID-a ili Vlade SAD. 

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ