PODELITE
Vest:
Podrška i solidarnost među aktivistima su neophodni kako bi se razbio strah
Aktivisti i aktivistkinje širom Srbije trpe velike pritiske i napade u svom radu, a položaj im se može poboljšati samo ukoliko postoji međusobna podrška, solidarnost i sistem neprestane edukacije o našim pravima, istaknuto je tokom dve diskusije u Beogradu i Leskovcu.
U fokusu diskusije u Beogradu, održane 16. decembra, bilo je pravo na slobodu okupljanja, kao i prateći problemi do kojih dolazi zbog česte zloupotrebe javnih ovlašćenja od strane institucija i njihovih predstavnika, a koje su dovele do svakodnevnog kršenja ovih prava i stvaranja društvene atmosfere u kojoj je građanski aktivizam oblik nepoželjnog i opasnog ponašanja.
„Pravo na okupljanje nije izolovano pravo. Kada nam je onemogućeno pravo na okupljanje, nama je oduzet glas i uskraćuje nam se i pravo na udruživanje i bavljenje aktivizmom”, istakla je Milena Vasić, advokatica i aktivistkinja Komiteta pravnika za ljudska prava.
U Leskovcu smo 17. decembra razgovarali sa aktivistima o stanju aktivizma na jugu Srbije. Tokom diskusije je istaknuto da treba raditi na jačanju solidarnosti i podrške među aktivistima. U fokusu diskusije je bio i značaj edukacije. Aktivisti i aktivistkinje su zaključili kako je neophodno da konstantno učimo i usavršavamo se kako bismo znali koja su naša prava. Posebno je značajna podrška pravnika i prenos znanja među aktivistima.
„U situaciji kada nadležne insutucije ne rade svoj posao u vezi sa pravom na slobodu okupljanja i izražavanja, solidarnost među aktivistima postaje neophodnost“, istakao je istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Srđan Hercigonja.
Sa aktivistima iz cele Srbije smo razgovarali o pritiscima i drugim problemima sa kojima se suočavamo svi mi i naše organizacije, načinima njihovog prevazilaženja, kao i o mogućim problematičnim bezbednosnim situacijama. Postupanje policije tokom skorašnjih ekoloških protesta je bilo u fokusu izlaganja nekoliko aktivista, kao i prekršajne prijave koje su počele da stižu učesnicima protesta. Svoja iskustva sa (ne)poštovanjem prava na slobodu okupljanja su podelili predstavnici Inicijative mladih za ljudska prava i Žena u crnom. Na činjenicu da je sve još teže u manjim sredinama gde se svi međusobno poznaju su ukazali aktivisti iz Smedereva, Bora, Leskovca i Niša.
Učesnici su diskusiju ocenili kao veoma korisnu jer samo razmenom iskustava možemo da shvatimo da nismo sami u svojim pojedinačnim borbama, već da i drugi proživljavaju iste ili slične probleme i samo zajedno možemo pronaći način da ih savladamo. Podrška i solidarnost su neophodni kako bi se razbio strah.
Diskusije su deo projekta „Rastrašivanje“ koji realizuje mreža „Solidarno za prava svih“. Mrežu čine Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Komitet pravnika za ljudska prava (JUKOM) i Narodni parlament. Ovaj projekat je dobio podršku projekta Vlade Švajcarske „Zajedno za aktivno građansko društvo – ACT”, koji sprovode Helvetas Swiss Intercooperation i Građanske inicijative. Mišljenja izneta tokom diskusija su mišljenja učesnika i ne predstavljaju nužno i mišljenje Vlade Švajcarske, Helvetas-a ili Građanskih inicijativa.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 22.08.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.
Datum: 14.05.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).