PUBLIKACIJA: Radna studija

Instrumenti Evropske unije za borbu protiv organizovanog kriminala

Smisao ove obrazovno-političke studije je da se široj javnosti predstave najznačajnije i najnovije informacije o političkim rešenjima, zakonodavstvu i institucionalnim okvirima koji Evropskoj uniji služe kao osnov za borbu protiv organizovanog kriminala.

Studija se sastoji od tri dela. Prvo poglavlje sadrži kratak pregled glavnih prioriteta i politika EU u borbi protiv organizovanog kriminala za period od 2018. do 2021. godine. Dva poglavlja koja slede upoznaju čitaoca sa institucionalnim okvirom EU za borbu protiv organizovanog kriminala i ključnim instrumentima koji su do danas uspostavljeni kako bi pomogli da se utvrde i prevaziđu pretnje koje težak i organizovani kriminal sa sobom nosi i da se ojača saradnja između država članica.

Autor je u vezi sa svim navedenim i opisanim institucijama, instrumentima i političkim rešenjima temeljno razmotrio pravna akta EU koja se primenjuju u oblasti pravosuđa i unutrašnjih poslova, kao i obimno istraživačko štivo. Preporučeni materijal za dalji rad navodi se u poglavlju „Dopunska literatura“ koje predstavlja sastavni deo studije.

Nakon svakog odeljka, čitaocu su na raspolaganju spisak zvaničnih zakonodavnih okvira povezanih sa odgovarajućim institucijama/instrumentima, službene internet stranice tih institucija, ali i smernice koje bi mogle da posluže za dalje istraživanje, kao što su programska dokumenta, godišnji izveštaji, infografici, statistički podaci i još mnogo toga.

Obrazovno-političku studiju pod nazivom „Instrumenti Evropske unije (EU) u borbi protiv organizovanog kriminala“ pripremio je Beogradski centar za bezbednosnu politiku. Ona je deo projekta „Radar organizovanog kriminala na zapadnom Balkanu (WB-OCR)“, usmerenog ka tome da se premosti jaz između obaveza koje su vlade na zapadnom Balkanu (WB6) preuzele kada je reč o borbi protiv organizovanog kriminala I njihovih ne baš sjajnih rezultata na terenu.

Objavljivanje ove publikacije podržano je sredstvima Balkanskog fonda za demokratiju, projekta Nemačkog Maršalovog fonda Sjedinjenih Država i Ambasade Kraljevine Norveške u Beogradu.

DETALJI

DATUM: 10.09.2020

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 11.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.

  • Datum: 05.07.2023.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Specijalno javno tužilaštvo (u daljem tekstu SPO) u Severnoj Makedoniji osnovano je Zakonom o javnom tužilaštvu za krivično gonjenje u predmetima u vezi sa sadržajem neovlašćenog presretanja komunikacija 2015. godine (u daljem tekstu Zakon o SPO).

  • Datum: 05.07.2023.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Nacionalni direktorat za borbu protiv korupcije (DNA) osnovan je 2002. godine Uredbom rumunske Vlade sa ciljem da smanji nivo političke korupcije i korupcije na visokom i srednjem nivou u Rumuniji.