PODELITE
Vest:
Ključno je da nova Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA) živi u praksi
Revizija Akcionog plana za poglavlje 24, sa posebnim fokusom na borbu protiv organizovanog kriminala i borbu protiv droga bila je tema sastanka Radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 24 i Pregovaračke grupe Vlade Srbije za pravdu, slobodu i bezbednost. Sastanak je održan 18. februara 2020. godine u Beogradu.
Članica Upravnog odbora Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), koji koordinira RG NKEU za Poglavlje 24, Sonja Stojanović Gajić, otvorila je sastanak.
Potrebna je efikasna saradnja organa za sprovođenje reda i tužilaštva, bolja usklađenost mera iz poglavlja 23 i 24, kao i kredibilnost dokaza (track record) u smislu uspešno izvedenih donetih pravosudnih presuda. Organizacije civilnog društva su i ranije ukazivale na ove aspekte, a to je prepoznala i Evropska komisija u svojim komentarima, zaključila je Stojanović Gajić.
Zoran Lazarov, pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i predsednik Pregovaračke grupe za Poglavlje 24 predstavio je ekspertsku misiju EU koja je boravila u Srbiji, rad na završetku Akcionog plana za Poglavlje24 i Proceni pretnje od teškog i organizovanog kriminala, i druge aktivnosti Ministarstva unutrašnjih poslova.
Lazarov je istakao preporuke Ekspertske misije, koje je Stojanović Gajić sumirala u četiri oblasti. Prva obuhvata bolju saradnju tužilaštva i policije, dok se druga može nazvati osetljivim oblastima i odnosi se na presretanje komunikacija, ulogu službi bezbednosti u krivičnim istragama, i zaštitu i razmenu DNK podataka. Treća oblast odnosi se na strateško uvezivanje planova koje je MUP imao obavezu da razvije, a četvrta i najznačajnija odnosi se na inicijativu za izmene i dopune zakona koji se tiču krivično-pravnog postupka, u skladu sa aktivnostima u Poglavlju 24.
Jedna od preporuka glasi da je neophodna dodatna analiza stanja u delu koji se odnosi na presretanje komunikacije i uloge BIA u postupku, što je već predviđeno Akcionim planom, rekao je Lazarov.
Nova Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala (SOCTA)
Martina Miljković iz Uprave kriminalističke policije predstavila je glavne nalaze nove SOCTA-e i istakla da je fokus stavljen na to da preporuke budu primenljive u praksi.
Istraživač BCBP Saša Đorđević istakao je da je ključna stvar da SOCTA zaživi u praksi. Đorđević je postavio pitanje da li se pretnja od organizovanog kriminala povećala ili smanjila u odnosu na prethodni petogodišnji period. Miljković je odgovorila da to što je smanjen broj organizovanih kriminalnih grupa ne znači da je smanjen organizovani kriminal.
Potrebna bolja saradnja policije i tužilaštva
Lidija Komlen Nikolić iz Udruženja tužilaca Srbije složila se sa potrebom za boljom saradnjom tužilaštva i policije, i podvukla da je potrebno da se tužioci u većoj meri upoznaju sa organizacijom MUP-a.
Potrebu za povezivanjem aktivnosti koje se odnose na poglavlja 23 i 24 naglasila je i Jovana Spremo iz YUCOM-a, koordinatorka Radne grupe NKEU za Poglavlje 23. Spremo se dotakla i nove metodologije proširenja EU.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 01.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.
Datum: 25.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon što je javnost upoznata sa činjenicom da braniocima šest aktivista koji su uhapšeni uoči studentskog protesta 15. marta i koji se trenutno nalaze u pritvoru, nije omogućen uvid u spise predmeta, Civilni odbor za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača podseća da prilikom vođenja krivičnog postupka organi javne vlasti moraju da poštuju Ustavom garantovana posebna prava okrivljenih – da budu obavešteni o prirodi i razlozima dela za koje se terete, dokazima prikupljenim protiv njih, te da se moraju uspostaviti odgovarajući uslovi za pripremu odbrane. Tek tako vođen istražni postupak omogućava i pravično suđenje.
Datum: 23.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) upozorava da predsednik Republike Srbije prekoračuje svoja ustavna ovlašćenja vršeći pritisak na pripadnike policije i otvoreno krši Zakon o policiji. Podsećamo da predsednik Republike nije nadležan za imenovanja i razrešenja u okviru policijskog sistema, te ga pozivamo da poštuje Ustav i zakone Republike Srbije.