PODELITE
Vest:
Panel diskusija u Nišu: „Vladavina prava i EU integracije Srbije – čemu to služi i zašto ne radi?“
U saradnji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Centra za razvoj građanskog društva Protecta, u Nišu je održana panel-diskusija pod nazivom „Vladavina prava i EU integracije Srbije – čemu to služi i zašto ne radi?“.
Uvodna izlaganja na panelu su imali Jelena Pejić Nikić iz Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, Maja Kamenov iz Niškog Odbora za ljudska prava i advokat Rodoljub Šabić, prvi Poverenik za informacije od javnog značaja Republike Srbije.
Glavna tema panela je bila izostanak reformi vladavine prava u Srbiji što mnogi vide kao ključnu prepreku za izgradnju uređene države i regulisanje društvenih odnosa u njoj. Reforma je potrebna u svim sferama života, ne samo da bismo uspešno završili proces evropskih integracija, već da bismo imali pristojan život. Prepuna sala je pokazatelj velikog interesovanja javnosti za ovu temu, a predstavnici organizacija, institucija, ali i zainteresovani građani su u diskusiji izneli veliki broj primera nepostojanja vladavine prava.
Za jednog od pokazatelja do koje mere država nije uređena i koliko je nezadovoljstvo građana uzeti su i učestali masovni protesti širom Srbije na razne teme, od ekologije, preko bezbednosti, do osnovnih ljudskih prava. Panelisti su ukazali na to da proces evrointegracija ne može biti uspešno sproveden ukoliko kao društvo nismo stvorili uslove za pristojan i dostojanstven život građana. Skrenuta je pažnja da vladavina prava nije neki teško objašnjiv koncept u koji se razumeju samo pravnici i političari, kako je mnogi doživljavaju, već zapravo podrazumeva da institucije rade svoj posao onda kada su neka prava građana ugrožena i time svakog pojedinca štite od samovolje vlasti ili drugih pojedinaca.
U okviru diskusije su se čuli mnogobrojni primeri kako izostanak reformi vladavine prava utiče na svakodnevni život građana, i koje su posledice tog izostanka na nacionalnom, i na lokalnom nivou. Na kraju, izneti su primeri, iskustva i saveti šta mi kao građani i organizacije možemo da učinimo kako bismo proces reforme vladavine prava pokrenuli sa mrtve tačke.
Diskusija je organizovana u okviru projekta „Osnove u fokusu: evropske integracije izvan akcionih planova“, koji sprovodi Beogradski centar za bezbednosnu politiku u partnerstvu sa još nekoliko organizacija, uz podršku Ambasade Kraljevine Holandije.
Preuzeto sa: www.mediapress.rs
Tagovi: eu, EU integracije, vladavina prava
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 01.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.
Datum: 25.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon što je javnost upoznata sa činjenicom da braniocima šest aktivista koji su uhapšeni uoči studentskog protesta 15. marta i koji se trenutno nalaze u pritvoru, nije omogućen uvid u spise predmeta, Civilni odbor za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača podseća da prilikom vođenja krivičnog postupka organi javne vlasti moraju da poštuju Ustavom garantovana posebna prava okrivljenih – da budu obavešteni o prirodi i razlozima dela za koje se terete, dokazima prikupljenim protiv njih, te da se moraju uspostaviti odgovarajući uslovi za pripremu odbrane. Tek tako vođen istražni postupak omogućava i pravično suđenje.
Datum: 23.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) upozorava da predsednik Republike Srbije prekoračuje svoja ustavna ovlašćenja vršeći pritisak na pripadnike policije i otvoreno krši Zakon o policiji. Podsećamo da predsednik Republike nije nadležan za imenovanja i razrešenja u okviru policijskog sistema, te ga pozivamo da poštuje Ustav i zakone Republike Srbije.