BCBP PROJEKTI

Ekonomija i bezbednost

Zbornik „Ekonomija i bezbednost" predstavlja zbirku stručnih radova koji su predstavljeni na istoimenoj konferenciji, koju je BCBP organizovao 6. i 7. novembra 2008. godine u Domu Narodne skupštine u Beogradu. Konferencija je održana zahvaljujući podršci ambasada Republike Mađarske i Kraljevine Norveške u Srbiji, kao i zahvaljujući organizaciji „Jagelo 2000" iz Češke Republike.

 

U centru pažnje učesnika Konferencije bila je veza između ekonomskog razvoja i nacionalne bezbednosti. Tim povodom oni su se, između ostalog, bavili teorijskim i metodološkim problemima izračunavanja ekonomske cene nacionalne bezbednosti, kao i razmatranjem potencijalnih ekonomskih i društvenih dobiti, ali i troškova integracije u NATO. U sklopu toga, otvorena je i debata o ekonomskoj i bezbednosnoj ceni vojne neutralnosti.

Na Konferenciji su učestvovali predstavnici akademskih i državnih institucija Republike Srbije, stručnjaci iz civilnog društva i iz međunarodnih organizacija sa sedištem u Beogradu, kao i članovi diplomatskog kora. Svoje uvide su, pored izlagača iz Srbije, ponudili i učesnici iz Hrvatske, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Bosne i Hercegovine, kao i iz zemalja centralne i istočne Evrope (Slovenija, Mađarska, Slovačka), te Njegova ekselencija ambasador Finske u Srbiji i predstavnik NATO agencije za održavanje i nabavke.

U prvom delu zbornika, posvećenom vezi između ekonomije, bezbednosti i razvoja možete pročitati radove Svetlane Đurđević-Lukić („Povezanost bezbednosti i razvoja: novi koncepti i praksa međunarodnih organizacija“), Borisa Begovića („Teškoće izračunavanja cene bezbednosti: teorijski pristup“), Predraga Bjelića („Bezbednost privrednog razvoja u globalizovanom svetu i obezbeđenje sirovina međunarodnom trgovinom“), i prikaz istraživanja Marka Miloševića i Predraga Petrovića o poimanju bezbednosti među privrednom elitom u Srbiji.

U drugom delu, koji se bavi uticajem koji integracija u NATO ima na ekonomiju države, možete pročitati radove Tatjane Karaulac („Rizik zemlje, strane direktne investicije i NATO“), Luke Brkića („Troškovi pripreme integracije u NATO: slučaj Hrvatske“), Ivana Jovetića („Troškovi i prednosti integracije u NATO: slučaj Crne Gore“), Artana Karinija („Ekonomski i socijalni troškovi pristupanja Albanije NATO“), Denisa Hadžovića („Uticaj NATO na lokalnu ekonomiju: slučaj BiH“) i Marjana Đurovskog („Koliko košta učlanjenje Republike Makedonije u NATO“).

U trećem delu, brigadni general Mitar Kovač, načelnik Uprave za strategijsko planiranje Ministarstva odbrane Republike Srbije pisao je o političkoj i vojnoj neutralnosti Republike Srbije, dok je ambasador Finske u Republici Srbiji Kari Veijalainen govorio o vojnoj neutralnosti nasuprot bezbednosnoj saradnji i integraciji.

Zbornik zaključujemo izlaganjima Stevana Nikčevića, generalnog direktora preduzeća Jugoimport SDPR („Bezbednosne integracije i srpska odbrambena industrija: šansa za održivi razvoj“) i Janoša Horvata („Mogući efekti pristupanja NATO na vojnoindustrijski kompleks: pogled iz Mađarske“).

DETALJI

TRAJANJE PROJEKTA:

VREDNOST PROJEKTA:

DONATOR:

PODELITE

POVEZANI SADRŽAJ

[related_posts_by_tax taxonomies=““ post_types=“projekat“ columns=“3″ image_size=“medium“ format=“thumbnails“ link_caption=“true“ title=““ posts_per_page=“3″ show_date=“true“ orderby=“post_date“ order=“DESC“]