PUBLIKACIJA: Pojmovnik
Eko-ekstremizam
Ekološka degradacija i klimatske promene proteklih decenija izazvale su rast zabrinutosti građana i formiranje mnogih pokreta za zaštitu životne sredine. Ipak, uz legitimni aktivizam, pojavile su se i radikalne i ekstremne grupe koje koriste nasilne metode za isticanje svojih ciljeva.
Poslednjih godina takođe je zabeležen i značajan porast ekološki motivisanih nasilnih incidenata što može voditi ka delegitimizaciji i kriminalizaciji opravdanih ekoloških inicijativa. Ni Srbija nije izuzetak u ovom pogledu. Tako su se poslednjih nekoliko godina pojavile ekološke inicijative koje se protive iskopavanju litijuma u Srbiji, a koje su vlasti nazvale eko-teroristima i eko-ekstremistima kako bi ih diskreditovale. Zato je važno jasno razgraničiti radikalizam od ekstremizma kako bi se podržao demokratski aktivizam, a istovremeno očuvala bezbednost zajednice.
Autor pojmovnika je Aleksa Simić, stažista Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.
Tagovi: Eko-ekstremizam, ekološki aktivizam, pojmovnik
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 09.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Savremeno informaciono okruženje redefinisalo je ekosistem ekstremističkih grupa, preusmeravajući ih u velikoj meri na online angažman. Za razliku od offline pokreta iz prethodnih decenija, savremeni ekstremisti su neretko radikalizovani putem interneta kroz različite forume, alternativne tehnološke platforme i aplikacije za šifrovanu razmenu poruka.
Datum: 02.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Anti-sistemski ekstremizam (eng. anti-establishment extremism - AEE) sve više privlači pažnju javnosti i stručnjaka za terorizam i ekstremizam.
Datum: 26.03.2025.
Autor: Isidora Stakić |
Branitelji ljudskih prava su ljudi koji samostalno ili udruženo delaju kako bi unapredili ljudska prava i osnovne slobode i izborili se za njihovu zaštitu na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.