PUBLIKACIJA: Analiza
Izveštaj Zaštitnika građana: formalnost ili doprinos vladavini prava u procesu evrointegracija
U ovom dokumentu, kolege iz Beogradskog centra za ljudska prava razmatraju položaj Zaštitnika građana (ombudsmana) kroz odnos Narodne skupštine i Vlade Republike Srbije prema njegovim redovnim godišnjim izveštajima.
Srbija je u proteklih deset godina u velikoj meri nazadovala u pogledu demokratije i vladavine prava. Podaci međunarodnih1 i domaćih organizacija ukazuju na stranačko zarobljavanje države, urušavanje podele vlasti i nepostojanje političkog dijaloga. S druge strane, Vlada Srbije u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom (EU) ističe vladavinu prava kao svoj glavni prioritet. Za EU, razvoj demokratskih procesa je stožer pristupa Srbije. U takvim okolnostima, odnos zakonodavne i izvršne vlasti prema izveštaju Zaštitnika građana pokazuje da li je vlast suštinski ili samo formalno posvećena vladavini prava i prijemu u Evropsku uniju.
Iako u radu ombudsmana postoje brojni izazovi, u ovom dokumentu se analizira samo praksa njegovog izveštavanja Narodnoj skupštini, a u kontekstu tekućih reformi koje se sprovode radi pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Posebno se ukazuje na značaj ombudsmana u jačanju demokratskih institucija i ispunjavanju kriterijuma iz pregovaračkih Poglavlja 23 (pravosuđe i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbednost), i predlažu se rešenja koja doprinose političkoj odgovornosti i vladavini prava.
Ukoliko Srbija želi da na odgovoran način obezbedi vladavinu prava kao prioritet u evrointegracijama, potrebno je da unapredi odnos Vlade i parlamenta prema izveštaju Zaštitnika građana. Sa druge strane, donosioci odluka iz EU treba na tome kontinuirano da insistiraju u okviru ocene stanja demokratije i praćenja reformi iz pristupnih Poglavlja 23 i 24.
Mišljenja izražena u publikaciji su isključiva odgovornost autora i ne predstavljaju nužno stavove Ambasade Holandije u Beogradu.
Tagovi:
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 11.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.
Datum: 30.11.2022.
Autor: Marija Ignjatijević |
Istraživačica BCBP Marija Ignjatijević analizira parlamentarni nadzor policije u Srbiji kroz prizmu procesa evropskih integracija i daje preporuke kako ga povezati sa pregovaračkim poglavljem 24 – Pravda, sloboda i bezbednost.
Datum: 28.11.2022.
Autor: Bojan Elek | Predrag Petrović | Jelena Pejić Nikić | Marija Ignjatijević | Srđan Hercigonja | Miloš Jovanović |
Predstavljamo novi prEUgovor Alarm izveštaj o stanju vladavine prava u Srbiji.