PUBLIKACIJA: Izveštaj
Koliko je Srbija spremna da zaštiti uzbunjivače?
Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Tokom protekle decenije, nije bilo ozbiljne i sveobuhvatne ocene njegove primene od strane srpskih vlasti, a uprkos deklarativnim izjavama i preuzetim strateškim obavezama, zaštita uzbunjivača nikada nije postala stvarni politički, niti pravosudni prioritet u Srbiji.
Izveštaj “Koliko je Srbija spremna da zaštiti uzbunjivače?” analizira i procenjuje učinak institucija za zaštitu uzbunjivača, predočava ishode slučajeva u kojima su uzbunjivači tražili sudsku zaštitu, i identifikuje prednosti i slabosti u praksama koje dovode do dobrih ili pak nezadovoljavajućih ishoda slučajeva.
Tagovi:
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 10.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Ekološka degradacija i klimatske promene proteklih decenija izazvale su rast zabrinutosti građana i formiranje mnogih pokreta za zaštitu životne sredine. Ipak, uz legitimni aktivizam, pojavile su se i radikalne i ekstremne grupe koje koriste nasilne metode za isticanje svojih ciljeva.
Datum: 07.02.2025.
Autor: Bušra Žaber |
Cilj ovog izveštaja je da istraži pozadinu sukoba između Hezbolaha i Izraela, kao i kontekst njihovog poslednjeg sukoba. U njemu se tvrdi da uzroci i posledice tog rata imaju domaće i šire regionalne i međunarodne dimenzije.
Datum: 27.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon prvog talasa ukrajinske migracije u Evropu i Ameriku koji su obeležili XX vek, danas se ukrajinska zajednica suočava sa novim izazovima. Radi se o najnovijem talasu u kojem su milioni Ukrajinaca bili primorani da napuste svoju zemlju prvo zbog aneksije Krima i ruske okupacije dela istočnih regiona Ukrajine 2014. godine a osam godina kasnije i zbog rata koji je započela i vodi Ruska Federacija na celoj teritoriji Ukrajine od februara 2022. godine danas.