PUBLIKACIJA: Analiza
Oni su topili tenkove, mi stvaramo najjaču silu u regionu – militaristički narativi u funkciji zarobljavanja države
U ovom tekstu istraživač BCBP Luka Šterić analizira militarističke narative u Srbiji i način na koji se oni koriste kako bi se legitimizovao proces zarobljavanja države.
Zarobljavanje sistema odbrane sprovodi se na različite načine. Vlast koristi kupovinu naoružanja sa različitih strana kako bi ostvarila spoljnopolitičke poene u cilju smanjivanja spoljašnjeg pritiska na autoritarni režim. Insistirajući na vojnoj neutralnosti i spoljnopolitičkom balansiranju, Srbija pokušava da zadrži pristup tržištu naoružanja i na istoku i na zapadu. Takođe, kroz netransparentne ugovore pojedinci i firme bliske vlastima bogato profitiraju na račun namenske industrije, kao i kroz izvoz naoružanja koje se često sprovodi u suprotnosti kako sa domaćim, tako i sa međunarodnim pravom i normama.
Fokus analize je na militarističkim narativima koje je vlast konstruisala kako bi u javnosti legitimizovala zarobljavanje države i njenog sistema odbrane. U ovoj publikaciji predstavićemo tri osnovna militaristička narativa koja vlast koristi u funkciji zarobljavanja države: narativ o ličnoj vlasti „vrhovnog komandanta”, narativ o netransparentnom naoružavanju u cilju odbrane od spoljnog neprijatelja i narativ diskreditacije kritike i političkih protivnika na temama odbrane.
Narativ o efikasnosti lične vlasti u sistemu odbrane ima dvojaku funkciju. Sa jedne strane, kroz građenje kulta vođe koji je jedini garant uspeha države, pa i vojske, opravdava se neustavna koncentracija moći u rukama predsednika. Sa druge strane, normalizuje se vojnička hijerarhija kao najefikasniji model i za strukturu civilne vlasti, čime se diskredituju institucionalni i drugi mehanizmi kontrole vlasti. Narativ o spoljašnjem neprijatelju i neophodnosti naoružavanja služi da opravda umanjenu transparentnost i afere vezane za sistem odbrane. Narativ o nesposobnoj i nepatriotskoj bivšoj vlasti koristi se za političke obračune sa političkim protivnicima, kao i za suzbijanje kritike režima kada su u pitanju teme u oblasti odbrane.
Izradu publikacije finansijski je podržala Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED). Za sadržaj odgovornost snosi jedino Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Tagovi: analiza narativa, vojska, zarobljena država
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 18.12.2024.
Autor: Sofija Mandić |
Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.