PUBLIKACIJA: Radna studija
Onlajn narativi protiv „rodne ideologije” u Srbiji
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.
Ovo istraživanje je imalo za cilj da utvrdi kako se ove antirodne kampanje, izgrađene na dezinformacijama i govoru mržnje, prenose iz digitalnih u fizičke prostore na način koji ugrožava ličnu sigurnost i ljudska prava određenih društvenih grupa. Ovaj rad stoga nudi pregled aktuelnog društveno-političkog konteksta u Srbiji, zatim mapira antirodni diskurs i dezinformacije, kao i aktere koji ove sadržaje šire putem interneta i društvenih mreža, te istražuje učinke ovih kampanja na ljudska prava i slobode pokušavajući da identifikuje glasove u društvu koji su ućutkani ili marginalizovani antirodnim diskursom. Takođe se razmatraju zakonski i institucionalni mehanizmi koji postoje u Srbiji za borbu protiv ovih kampanja.
Koji su glavni antirodni narativi i kampanje dezinformisanja u Srbiji?
Ko su akteri koji predvode pokret protiv „rodne ideologije“antirodni narativi?
Kako se antirodne kampanje i govor mržnje prevode iz digitalnih u fizičke prostore?
Koje institucije imaju zadatak da prate antirodne kampanje i koji institucionalni i pravni mehanizmi postoje za suprotstavljanje tim kampanjama?
O onlajn narativima protiv „rodne ideologije” u Srbiji čitajte u najnovijoj radnoj studiji BCBPa.
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 10.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Ekološka degradacija i klimatske promene proteklih decenija izazvale su rast zabrinutosti građana i formiranje mnogih pokreta za zaštitu životne sredine. Ipak, uz legitimni aktivizam, pojavile su se i radikalne i ekstremne grupe koje koriste nasilne metode za isticanje svojih ciljeva.
Datum: 07.02.2025.
Autor: Bušra Žaber |
Cilj ovog izveštaja je da istraži pozadinu sukoba između Hezbolaha i Izraela, kao i kontekst njihovog poslednjeg sukoba. U njemu se tvrdi da uzroci i posledice tog rata imaju domaće i šire regionalne i međunarodne dimenzije.
Datum: 18.12.2024.
Autor: Sofija Mandić |
Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.