PUBLIKACIJA: Analiza

Poverenje građana Srbije u bezbednosne i pravosudne institucije – Bezbednosni Barometar na Zapadnom Balkanu

Koliko građani Srbije veruju bezbednosnim i pravosudnim institucijama, koliko često im se obraćaju i kakvi su im stavovi o korupciji, možete pročitati u analizi stavova građana dobijenih istraživanjem javnog mnjenja.

Među institucijama u koje ispitanici imaju poverenje ističu se vojska (21,6%), policija (13,8%) i zdravstvene ustanove (10,8%). Kada je reč o pravosuđu, analiza pokazuje da veoma mali broj ispitnika ima poverenje u sudstvo i tužilaštvo. Slična je situacija i sa zakonodavnom i izvršnom vlasti. Građani od političkih institucija najčešće navode Predsednika Republike Srbije u koga skoro 10% ispitanika ima poverenje, dok se ostale institucije (Narodna skupština Republike Srbije, Vlada Republike Srbije, lokalne samouprave i predsednici gradova i opština) značajno ređe navode kao institucije od poverenja. Osim pomenutih, druge nezavisne državne institucije koje su osnovane sa namerom da štite građane i vrše nadzor i kontrolu izvršne vlasti – Zaštitnik građana, Agencija za borbu protiv korupcije, Savet za borbu protiv korupcije, Poverenik za pristup informacijama od javnog značaja i zaštitu podataka od ličnosti, Poverenik za zaštitu ravnopravnosti – veoma retko su označene kao institucije u koje ispitanici imaju poverenja.

Prema dobijenim podacima iz istraživanja, najmanje korumpirane institucije prema percepciji građana su Vojska Srbije, kazneno-popravni zavodi. Sa druge strane, najviše korumpirane institucije prema percepciji ispitanika su sudovi, carina, policija, tužilaštvo, Vlada Republike Srbije i opštinske uprave.

I straživanje je takođe obuhvatilo učestalost kontakata građana s javnim institucijama i nedržavnim akterima u poslednjih 12 meseci. Rezultati istraživanja pokazuju da su građani najčešći kontakt imali na lokalu i to pre svega sa opštinskom upravom (49,9%). Takođe, značajna frekvencija kontakta ostvarena je i sa policijom (24,5%) i sudovima (21,9). Najmanju učestalost kontakta ispitanici su imali sa Vladom Republike Srbije (4,7%) i vatrogasnom službom (9,7%).

Istraživanje javnog mnjenja sprovela je agencija Sprint Insight u periodu od 5. do 15. oktobru 2020. Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1095 punoletnih ispitanika iz Republike Srbije, bez Kosova. Istraživanje je sprovedeno s ciljem ispitivanja stavova građana Srbije o poverenju u državne institucije i percepciji korupcije. Tim od 59 anketara sproveo je terensko istraživanje tehnikom “licem u lice”, odnosno direktnim kontaktom sa ispitanicima.

DETALJI

DATUM: 24.11.2020

VRSTA: Analiza

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ