PUBLIKACIJA: Analiza

Povuci-potegni: Šta je sporno u novom Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima?

Zašto je sporan novi Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima, kako je pisan i u kojim odredbama se ogledaju opasnosti po građane Srbije i dalju politizaciju rada policije – pitanja su na koja nova prEUgovor brza reakcija daje odgovor i nudi rešenja za unapređenje.

Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima iz decembra 2022. godine blago je unapređena verzija svog prošlogodišnjeg prethodnika, ali i dalje sadrži rešenja koja ukazuju na tri opasna trenda: veća ograničenja osnovnih prava i sloboda građana, pojačan nadzor nad stanovništvom naspram sužene mogućnosti javnog nadzora nad radom policije, kao i dalja politizacija policije.

Ovo je najobimniji i najvažniji od šest nacrta zakona u oblasti unutrašnjih poslova koji su stavljeni na javnu raspravu tokom decembra 2022. godine. Nakon apela organizacija civilnog društva, Vlada Srbije je prvo pomerila rok za javnu raspravu, a potom i povukla Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima (Nacrt) iz procedure. Zagovaranju organizacija civilnog društva (OCD) protiv loših rešenja pridružili su se i predstavnici parlamentarne opozicije, a oglasili su se i članovi Evropskog parlamenta.

Iako Nacrt zakona o unutrašnjim poslovima uređuje materiju koja je značajna za poštovanje i zaštitu ljudskih prava (Poglavlje 23) i ključna za sprovođenje reforme policije (Poglavlje 24), obrazloženje Nacrta, koje je ionako šturo, uopšte ne referiše na obaveze Srbije iz akcionih planova za ova dva poglavlja. Važeći Zakon o policiji usvojen je 2016. godine i već dva puta je menjan. Koalicija prEUgovor primećuje da se predloženim zakonskim rešenjima nastavljaju ranije uočeni zabrinjavajući trendovi u sektoru bezbednosti Republike Srbije.

Više na sajtu prEUgovor.

 

O prEUgovoru 

Koalicija prEUgovor je mreža organizacija civilnog društva osnovana radi praćenja politika koje se odnose na pregovore o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, sa posebnim naglaskom na poglavlja 23 i 24. Cilj prEUgovora je da pomogne da se proces pristupanja EU iskoristi za ostvarenje suštinskog napretka u daljoj demokratizaciji srpskog društva. 

Koaliciju prEUgovor čine: ASTRA – Akcija protiv trgovine ljudima, Autonomni ženski centar (AŽC), Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP), Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS), Centar za primenjene evropske studije (CPES), Grupa 484 i Transparentnost Srbija (TS).  

Aktivnosti prEUgovora možete pratiti na sajtu, fejsbuku i tviteru 

 

 

 

DETALJI

DATUM: 06.02.2023

VRSTA: Analiza

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 27.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Nakon prvog talasa ukrajinske migracije u Evropu i Ameriku koji su obeležili XX vek, danas se ukrajinska zajednica suočava sa novim izazovima. Radi se o najnovijem talasu u kojem su milioni Ukrajinaca bili primorani da napuste svoju zemlju prvo zbog aneksije Krima i ruske okupacije dela istočnih regiona Ukrajine 2014. godine a osam godina kasnije i zbog rata koji je započela i vodi Ruska Federacija na celoj teritoriji Ukrajine od februara 2022. godine danas.

  • Datum: 26.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U julu 2023. godine, srpski ministar odbrane, a sada srpski premijer, Miloš Vučević, javno je optužio Tursku za obuku, naoružavanje i održavanje vojnih vežbi sa Kosovskim snagama bezbednosti (KBS), kosovskom formacijom za krizni odgovor, sa eksplicitnim ciljem da KBS transformiše u kompletnu vojsku do 2028. godine. 

  • Datum: 11.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.