16.03.2025.

PODELITE

Saopštenje:

Rat protiv građana: ko je naredio upotrebu nedozvoljenog oružja?

Beogradski centar za bezbednosnu politiku najoštrije osuđuje nezakonitu i nehumanu upotrebu nedozvoljenog oružja poput zvučnog topa na mirnom javnom okupljanju stotina hiljada građana u trenutku odavanja pošte žrtvama stradalim u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Njegova upotreba prema mirnim demonstrantima predstavlja otvorenu demonstraciju sile i pokušaj izazivanja nereda s ciljem delegitimizacije protesta i kriminalizacije mirnih građana.

Apelujemo na pojedince od integriteta u državnim institucijama, pre svega iz sektora bezbednosti, da ne budu saučesnici u masovnom nezakonitom postupanju prema građanima te da izađu u javnost sa informacijama koje oružje je korišćeno, ko je izdao naređenje za njegovu upotrebu kao i ko ga je upotrebio. Takođe skrećemo pažnju da je neophodno formirati nezavisnu komisiju radi objektivnog utvrđivanja činjenica nezakonite upotrebe ovog oružja.

Ukazujemo javnosti da je upotreba zvučnog i sličnog oružja nezakonita, jer se ono ne nalazi na listi dozvoljenih sredstava prinude navedenih u važećem Zakonu o policiji. Njegova upotreba je takođe i nehumana jer izaziva niz trenutnih i trajnih posledica po zdravlje ljudi, o čemu svedoče i brojni prijavljeni slučajevi građana koji se јаvljaju sa tegobama visokog pritiska, dezorijentisanosti, napadima panike i mučninama. Posebno zabrinjava činjenica da se na stotinak metara od mesta dejstva zvučnog oružja nalazi porodilište „Narodni front“.

Takođe naglašavamo da pre dejstva zvučnog topa nije postojao nijedan uslov za primenu bilo kog sredstva prinude u tom trenutku i na tom prostoru. Podsećamo da član 106 Zakona o policiji nalaže da pre bilo koje upotrebe sredstava prinude prema grupi lica, policija mora izdati naređenje da se grupa raziđe ukoliko se ona protivpravno ponaša. Tek ako se grupa ne raziđe, policija može upotrebiti neko od osam zakonom dozvoljenih sredstava prinude, među kojima nema zvučnog topa. Pored toga, kada su ispunjeni uslovi za primenu sredstava prinude, njihova primena ne sme biti neselektivna i nesrazmerna, već mora biti usmerena isključivo prema osobama koje se protivpravno ponašaju.

Podsećamo da je Ministarstvo unutrašnjih poslova pokušalo da legalizuje upotrebu uređaja za emitovanje zvučnih talasa kao sredstva prinude prema grupi lica Nacrtom zakona o unutrašnjim poslovima iz 2022. godine. Usled pritiska javnosti, Nacrt je povučen iz dalje procedure. U toku je izrada novog Nacrta zakona o unutrašnjim poslovima, koji i dalje nije predstavljen javnosti, a čije se usvajanje očekuje do kraja juna 2025. godine.

 

Beograd, 16. mart 2025. godine

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 01.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.

  • Datum: 25.03.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Nakon što je javnost upoznata sa činjenicom da braniocima šest aktivista koji su uhapšeni uoči studentskog protesta 15. marta i koji se trenutno nalaze u pritvoru, nije omogućen uvid u spise predmeta, Civilni odbor za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača podseća da prilikom vođenja krivičnog postupka organi javne vlasti moraju da poštuju Ustavom garantovana posebna prava okrivljenih – da budu obavešteni o prirodi i razlozima dela za koje se terete, dokazima prikupljenim protiv njih, te da se moraju uspostaviti odgovarajući uslovi za pripremu odbrane. Tek tako vođen istražni postupak omogućava i pravično suđenje.

  • Datum: 23.03.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) upozorava da predsednik Republike Srbije prekoračuje svoja ustavna ovlašćenja vršeći pritisak na pripadnike policije i otvoreno krši Zakon o policiji. Podsećamo da predsednik Republike nije nadležan za imenovanja i razrešenja u okviru policijskog sistema, te ga pozivamo da poštuje Ustav i zakone Republike Srbije.