15.05.2024.

PODELITE

Vest:

Regionalna akademija izgradnje mira 2.0: Podsticanje mira i dijaloga mladih na Balkanu

Od 21. do 26. aprila 2024. godine, Bečići u Crnoj Gori postali su centar za podsticanje mira i dijaloga dok su bili domaćin druge Regionalne akademije izgradnje mira.

Ovaj događaj nije poslužio samo kao okruženje za podsticanje napora u izgradnji mira, već je najavio i uvođenje druge kohorte Regionalnog partnerstva mladih, koju čini šezdeset mladih pojedincaca iz Srbije, Kosova i Bosne i Hercegovine. U grupi je predstaljen širok spektar akademskih pozadina i profesionalnih aspiracija, što je omogućilo kulminaciju perspektiva, iskustava i mišljenja koja je obeležila Akademiju.

 

 

Prvi dan bio je obeležen uvodnim prezentacijama glavnih tema Akademije od strane Igora Bandovića iz BCBP-a, Paula Prososkog iz IRI-ja i Ane Koešal iz Fondacije Ana i Vlade Divac. Potom je Nemanja Džuverović angažovao učesnike predavanjem o važnosti izgradnje mira. Kasnije su Tamara Tomašević, Vojislava Tomić i Zoran Zlatković vodili intimne diskusije o identitetima, predrasudama i stereotipima. Dan je priveden kraju panel diskusijom četiri polaznika prve kohorte Regionalnog partnerstva mladih, koji su podelili svoja iskustva.

 

 

Drugog dana su učesnici prisustvovali sesijama, podljeni u grupe po zemljama iz kojih dolaze. Tamara Tomašević, Vojislava Tomić i Zoran Zlatković vodili su sesije o dijalogu, osećanjima, potrebama i razumevanju. Učesnici su učili o tehnici „isparavajućeg oblaka“, koja se koristi za podsticanje neagresivne komunikacije tokom sukoba. Ove pripremne sesije pružile su učesnicima osnovu potrebnu za učešće u diskusije u velikum gupama tokom narednih dana.

Treći dan otvorila je Liza Vilkinson deljenjem svojih iskustava i ekspertize o svakodnevnom miru u Severnoj Irskoj. Denis Džidić nastavio je raspravom o medijima i tranzicionoj pravdi u Bosni i Hercegovini. U popodnevnim časovim učesnici su imali priliku da slušaju Miju David, Aresa Šprtu i Feđu Štukana na temu oružanih sukoba i umetničkog izražavanja. Razgovor, koji je moderirala Isidora Stakić, započeo je rasporavom o ulozi umetnosti u sukobima. Tokom diskusije, učesnici su učestvovali iznošenjem svojih frustracija izborom reči i identiteta artikulisanih tokom razgovora. Dan je završen gledanjem filma „Čija je ovo pesma?“, koji pokazuje međukulturno nasleđe umetnosti i muzike.

 

 

Četvrti dan započeo je govorom Arbera Goranija o ljudskoj bezbednosti i sekuritizaciji. Nakon ovog pedavanja, Isidora Stakić je vodila diskusiju o kulturi sećanja i politici u bivšoj Jugoslaviji. U sklopu sesije održana je i grupna aktivnost u kojoj su učesnici raspravljali o komemoraciji genocida u Srebrenici, NATO bombardovanju i Oluji. Učesnici su imali „razgovor uz vatru“ sa potpredsednikom IRI-ja Patrikom Kvirkom, koji je podelio savete i ohrabrio učesnike kao mlade u svetu koji se menja. Naredna diskusija sa Samirom Beharićem bavila se pomirenjem, obrazovanjem i Evropskom unijom. Na kraju su se učesnici priključili razgovoru sa Arbanom Mehmetijem i Aleksandrom Pavlovićem, koji je moderirala Hana Sokolović, a koji se bavio dinamikom srpsko-albanskih odnosa.

 

 

Poslednji dan Regionalne akademije izgradnje mira uključio je diskusiju i grupnu aktivnost o nepravilnom predstavljanju polova u medijima sa Hristinom Cvetićanin Knežević. Potom su se učesnici ponovo podelili u grupe po zemljama kako bi prošli kroz svoja primišljanja, utiske i zaključke. Nakon vraćanja u jednu grupu, druga Regionalna akademija izgradnje mira svečano je zatvorena završnim napomenama Biljane Ljubić.

 

 

Ovaj događaj, koji predstavlja početak petnestomesečnog programa Regionalne saradnje mladih, pružio je učesnicima osnovu za uključivanje u proces izgradnje mira. Štaviše, Akademija je pružila interdisciplinarnu analizu izgradnje mira kroz mnoštvo tema, govornika i aktivnosti. Učesnici su tokom nedelje postali angažovaniji i otvoreniji po pitanju deljena svojih mišljenja, što predviđa optimističan nastavak angažmana kroz program Regionalnog partnerstva mladih.

Izveštaj je priredila stažistkinja BCBP Žozefina Hol.

Izveštaj na srpski preveo je stažista BCBP-a Nikola Vlajnić.

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 09.06.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) izražava duboku zabrinutost povodom ozbiljnih nepravilnosti, zloupotreba i selektivnog postupanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova tokom lokalnih izbora održanih 8. juna 2025. godine u Zaječaru i Kosjeriću i zahteva hitnu istragu svih incidenata. Ovi događaji dešavaju se u širem bezbednosnom kontekstu u kojem policija sve češće izostaje iz vršenja svoje osnovne funkcije – zaštite građana i primene zakona.

  • Datum: 23.05.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao je prvu Sandbox konferenciju „Branitelji ljudskih prava na udaru“, okupljajući branitelje ljudskih prava, aktiviste i stručnjake iz Srbije i regiona. Tokom tri dana, učesnici su diskutovali o digitalnoj represiji, pravnim izazovima i strategijama za jačanje otpornosti civilnog društva na sajber napade.

  • Datum: 01.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.