PODELITE
Vest:
Srbija daleko od profesionalnog privatnog obezbeđenja
Cena rada u privatnom sektoru bezbednosti u Srbiji najniža je u 34 evropske države i ona se kreće od 2 evra po satu, dok je u drugim državama ta cena od 8 do čak 28 evra po satu, istaknuto je na panelu „Ka profesionalnom sektoru privatnog obezbeđenja“ koji je Beogradski centar za bezbednosnu […]
Cena rada u privatnom sektoru bezbednosti u Srbiji najniža je u 34 evropske države i ona se kreće od 2 evra po satu, dok je u drugim državama ta cena od 8 do čak 28 evra po satu, istaknuto je na panelu „Ka profesionalnom sektoru privatnog obezbeđenja“ koji je Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao 21. februara 2017. godine u Beogradu.
Jovanović je naveo i da direktivu EU prati i priručnik o pravilnom određivanju kriterijuma ekonomski najpovoljnije ponude, koji bi trebalo da se primenjuje, ali prema njegovom mišljenju za time nema još uvek dovoljno interesa.
Međutim, EU direktiva ima veći uticaj na ekonomske aspekte nabavke, a manje na aspekte očuvanja socijalnih i ljudskih prava, naglasila je Ana Mari Burdzi iz Odeljenja za javno-privatno partnerstvo Ženevskog centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF).
U ovom dokumentu pobrojane su usluge koje mogu nuditi kompanije za privatno obezbeđenje, zatim standardi obuke službenika za nabavke, kao i obavezno sprovođenje bezbednosnih provera, objasnila je Burdzi.
{image2}
Privatne firme angažuju kvalitetnije usluge obezbeđenja, jer je u interesu privatnog kapitala da pronađe najučinkovitiji odnos između što manje cene usluge i što bolje ispunjenja bezbednosnih potreba, podvukao je Branimir Bekić, direktor za bezbednost Vojvođanske banke.
Budući da javni sektor angažuje oko 60% tržišta privatnog obezbeđenja u Srbiji, neophodno je pojačati kontrole okvirnih sporazuma i forsirati korišćenje restriktivnih sporazuma, posebno ukoliko je reč obezbeđenju objekata kritične infrastrukture, zaključeno je na skupu.
Panel je deo konferencije „Finansiranje bezbednosti za XXI vek“, koja je sadržala i razgovor istraživačice BCBP Katarine Đokić sa ministrom odbrane Zoranom Đorđevićem u okviru panela „Pametna odbrana: kako da sa malo postignemo više“, kao i diskusiju predstavnika Uprave za javne nabavke, Sindikata srpske policije i PRO-CURE grupe u okviru panela „Štetne nabavke: pretnja po bezbednost Srbije“.
Događaj je realizovan u okviru projekta „PRO-CURE: Jačanje civilnog nadzora nad javnim nabavkama u sektoru bezbednosti”, koji sprovode BCBP i Društvo protiv korupcije uz finansijsku podršku Delegacije Evropske unije u Republici Srbiji i Kancelarije za saradnju sa civilnim društvom Vlade Srbije. Organizaciju skupa je podržao i Ženevski centar za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF).
Tagovi: ..., &bdquo, bezbednosti, daleko, kriterijuma, nabavke, obezbeđenja, privatno, privatnog, privatnog obezbeđenjaobezbeđenja, profesionalnog, Srbija, usluge, Vesti
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 22.08.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.
Datum: 14.05.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).