PODELITE
Vest:
Budućnost regionalne vojne saradnje tema studijske posete Skoplju
Koje je sve reforme Severna Makedonija sprovela kako bi postala članica NATO, kakav će uticaj članstvo u NATO imati na region i saradnju Srbije i Severne Makedonije, kao i kako funkcionišu Regionalni centar za odnose sa javnošću i Balkanske medicinske snage, tim Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) saznao je tokom studijske posete Skoplju u periodu od 27. do 29. januara 2020. godine.
BCBP prepoznaje značaj izveštavanja zasnovanog na činjenicama o trendovima u bezbednosnim politikama u regionu, pa je zajedno sa novinarima posetio Ministarstvo spoljnih poslova Severne Makedonije, Regionalni centar za odnose sa javnošću i Balkanske medicinske snage, jedinstven primer saradnje zemalja regiona. Studijska poseta Skoplju omogućila je novinarima i istraživačkom timu da se detaljnije upoznaju sa reformama koje je Severna Makedonija preduzela na putu ka NATO, kao i da razgovaraju o tome kakav će uticaj članstvo imati na regionalnu bezbednosnu dinamiku i bilateralne odnose sa Srbijom.
Tokom posete je istaknuto da ulazak u NATO za Severnu Makedoniju znači stabilnu državu, stabilan region i stabilan globalni poredak, ali i priliku da budu stolica do stolice sa najmoćnijim zemljama sveta, sa pravom glasa. Bez obzira na ulazak u NATO, naglašeno je da dobrosusedski odnosi sa Srbijom ostaju jedan od prioriteta Severne Makedonije.
“Tokom boravka u Skoplju posetili smo i Regionalni centar za odnose sa javnošću, jedan od 3 centra Partnerstva za mir na Zapadnom Balkanu i razgovarali o značaju takvih centara za poboljšanje regionalne saradnje. Pored toga, za istraživače su bili veoma značajni sastanci sa predstavnicima različitih organizacionih jedinica Ministarstva odbrane Severne Makedonije, tokom kojih smo saznali na koji način se kreira i šta obuhvata dugoročno planiranje, koji su to izazovi u upravljanju kadrovima, zašto je značajno učestvovanje u multinacionalnim operacijama, kao i kakav je sistem vojnog obrazovanja i obuka”, istakla je istraživačica BCBP Marija Ignjatijević.
BCBP tim je zajedno sa novinarima, posetio Balkanske medicinske snage i saznao više o mogućnostima njihovog angažmana u vanrednim situacijama. U pitanju je međunarodna medicinska jedinica koja je formirana kao regionalni projekat šest zemalja – Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Severne Makedonije, Srbije i Slovenije, sa sedištem u Skoplju. Ona predstavlja jedinstven primer saradnje zemalja regiona.
Jedan od ciljeva posete bio je i jačanje saradnje između istraživača i novinara – istraživači su imali priliku da informišu i daju uputstva novinarima na šta da obrate pažnju prilikom izveštavanja, kako bi javnosti predstavljali najrelevantnije informacije, dok su novinari ukazali koje teme mogu da privuku pažnju javnosti. Deo tima koji je boravio u Skoplju bili su novinari Radio televizije Srbije (emisija Dozvolite), dnevnog lista Blic i portala European Western Balkans.
Studijska poseta je organizovana uz podršku Ambasade Velike Britanije u Beogradu i predstavlja nastavak napora BCBP da doprinese pružanju kredibilnih informacija o saradnji Srbije i NATO i aktivnostima NATO na Zapadnom Balkanu.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).
Datum: 01.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Pozivamo vas da se prijavite za učešće u programu REGIONALNO PARTNERSTVO MLADIH!
Datum: 01.03.2023.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Hod po (bodljikavoj) žici: Balkan između rata i mira“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane, kao i istraživanja javnog mnjenja o regionalnim odnosima.