PUBLIKACIJA: Predlog praktične politike

Adaptacija vojnih i civilnih organa novom bezbednosnom okruženju: Slučaj elementarnih nepogoda

Predstavljamo vam najbolje studentske radove koje je izabrala zajednička komisija sa Fakulteta političkih nauka i istraživača BCBP-a. Radovi su pisani u okviru predmeta Bezbednost Srbije. Studenti četvrte godine Jovan Nikolić i Marko Milenković pisali su o ulozi vojske u banrednim situacijama.

Republika Srbija se, kao i čitav svet, suočava sa vrstom pretnji koje se nazivaju ekološkim pretnjama, a koje su prevashodno izazvane aktivnošću ljudi. U Srbiji se ove pretnje materijalizuju kao suše, zemljotresi, požari, poplave i razni drugi oblici degradacije životne sredine. Sa teorijskog aspekta ovi ekološki problemi mogu izazvati zabune ako se dovedu u vezu sa tradicionalnim konceptom nacionalne bezbednosti, pa se isto tako ističe da je vojska, kao tradicionalna bezbednosna ustanova, u dubokoj suprotnosti sa ekološkim sektorom bezbednosti. Međutim, uloga vojske može biti značajna povodom ovih pitanja, naročito kada je reč o elementarnim nepogodama. U tekstu će se razmatrati redefinisanje uloge vojske i njene saradnje sa civilnim organima po pitanju elementarnih nepogoda pod pretpostavkom da će u budućnosti ovakvi slučajevi postati učestaliji zbog klimatskih promena.

Dosadašnji angažman Vojske Srbije u okviru njene treće misije pokazao je brojne nedostatke. U tom cilju, predložene preporuke treba da izvrše promenu nekih od najvažniji strateških i normativnih dokumenata kako bi delovanje Vojske Srbije bilo koherentnije. Dodatno, specijalizovana vojna obuka radi ispunjavanja zadataka treće misije trebalo bi da omogući lakše uključivanje i delovanje Vojske Srbije tokom elementarnih nepogoda i unapredi koordinaciju sa civilnim organima kako bi se ostvarilo efikasnije i usaglašenije zajedničko delovanje. Zaključno, efikasnost civilno-vojne saradnje će, kroz uspostavljanje novog nacionalnog tela pri Vojsci Srbije koje će sarađivati sa civilnim organima, biti podignuta na viši nivo. Svrha navedenih predloga je bolja pripremljenost državnih organa za odgovor na pretnje koje će postati sve češće u budućnosti, a u cilju zaštite života i zdravlja stanovništva.

Rad je objavljen u okviru projekta „Prevazilaženje razlika između akademske zajednice i praktičara u oblasti bezbednosnih studija“ koji Beogradski centar za bezbednosnu politiku realizuje uz podršku uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji i Vlade Švedske u okviru projekta „Konsolidovanje procesa demokratizacije u sektoru bezbednosti u Republici Srbiji“.

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ