PUBLIKACIJA: Radna studija
Balkanski monitor odbrane
Predstavljamo vam Balkanski monitor odbrane, nezavisan i sveobuhvatan izvor informacija o temama odbrane na regionalnom nivou.
Ovaj izveštaj nudi detaljne informacije o tome koliko države regiona izdvajaju novca za odbranu, sa kojim međunarodnim partnerima najčešće učestvuju na vojnim vežbama, od koga dobijaju najviše donacija, u kojim multinacionalnim operacijama učestvuju i koliko su žene zastupljene u sistemima odbrane. Izveštaj obuhvata podatke za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Srbiju.
Ideja koja stoji iza Balkanskog monitora odbrane jeste da bude nezavisan, sveobuhvatan i kredibilan izvor informacija o sektorima odbrane, politikama i srodnim pitanjima na Balkanu. Glavni cilj je pokušaj da se reši pitanje nedostatka informacija u ovoj oblasti, i da se pruži alternativa aktuelnim narativima o regionu Balkana koja bi bila zasnovana na činjenicama.
Teme vezane za odbranu se često politizuju i zloupotrebljavaju, tako da u regionu često služe kao osnov za toksičnu i ratobornu retoriku. Lažne vesti i pogrešno protumačene ili neproverene informacije o naoružanju, vojnoj potrošnji ili međunarodnoj vojnoj saradnji često su prisutne u medijima. Kako bi lako postigli političke poene, neodgovorni političari i funkcioneri često daju proizvoljne izjave o naoružanju ili upiru prstom u susedne države. To da se Hrvatska i Srbija utrkuju u naoružavanju, da Rusija naoružava Srbiju, da Zapad koristi članice NATO-a u regionu i da se radi na destabilizaciji Bosne i Hercegovine, redovne su teme koje se potpiruju neproverenim i iz konteksta izvučenim informacijama iz sfere odbrane. Njima se remete ionako krhki regionalni odnosi.
Glavni istraživački proces je pokazao da je transparentnosti sektora odbrane na Balkanu na veoma niskom nivou, i da je izveštaj kakav je Balkanski monitor odbrane čak i potrebniji nego što se to prvobitno mislilo.
Ova publikacija je objavljena u okviru projekta Transparentni sistemi odbrane za bezbedniji region uz podršku Kanadskog fonda za lokalne inicijative (CFLI).
Tagovi: balkan, sistemi odbrane
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 16.10.2023.
Autor: Srđan Hercigonja | Vuk Vuksanović |
U poređenju sa komentarima o delovanju Rusije i Kine, prodornijem odnosu Turske prema Balkanu se ne poklanja dovoljno pažnje. Kako bi se ova praznina popunila, istraživački tim Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) sproveo je istraživanje zasnovano na analizi sekundarnog izvornog materijala ali, što je još važnije, i na razgovorima koji su sa šesnaest istraživača i pripadnika akademske zajednice obavljeni u Istanbulu i Ankari.
Datum: 09.05.2022.
Autor: Luka Šterić |
U ovom tekstu istraživač BCBP Luka Šterić analizira militarističke narative u Srbiji i način na koji se oni koriste kako bi se legitimizovao proces zarobljavanja države.
Datum: 22.03.2022.
Autor: Maja Bjeloš |
Šta građani Srbije misle o dijalogu između Beograda i Prištine? Šta vide kao najbolji ishod dijaloga? Kako ocenjuju odnose između Albanije i Srbije? Predstavljamo vam analizu stavova građana na ove teme.