PUBLIKACIJA: Radna studija

Balkanski monitor odbrane

Predstavljamo vam Balkanski monitor odbrane, nezavisan i sveobuhvatan izvor informacija o temama odbrane na regionalnom nivou.

Ovaj izveštaj nudi detaljne informacije o tome koliko države regiona izdvajaju novca za odbranu, sa kojim međunarodnim partnerima najčešće učestvuju na vojnim vežbama, od koga dobijaju najviše donacija, u kojim multinacionalnim operacijama učestvuju i koliko su žene zastupljene u sistemima odbrane. Izveštaj obuhvata podatke za Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Crnu Goru, Severnu Makedoniju i Srbiju.

Ideja koja stoji iza Balkanskog monitora odbrane jeste da bude nezavisan, sveobuhvatan i kredibilan izvor informacija o sektorima odbrane, politikama i srodnim pitanjima na Balkanu. Glavni cilj je pokušaj da se reši pitanje nedostatka informacija u ovoj oblasti, i da se pruži alternativa aktuelnim narativima o regionu Balkana koja bi bila zasnovana na činjenicama.

Teme vezane za odbranu se često politizuju i zloupotrebljavaju, tako da u regionu često služe kao osnov za toksičnu i ratobornu retoriku. Lažne vesti i pogrešno protumačene ili neproverene informacije o naoružanju, vojnoj potrošnji ili međunarodnoj vojnoj saradnji često su prisutne u medijima. Kako bi lako postigli političke poene, neodgovorni političari i funkcioneri često daju proizvoljne izjave o naoružanju ili upiru prstom u susedne države. To da se Hrvatska i Srbija utrkuju u naoružavanju, da Rusija naoružava Srbiju, da Zapad koristi članice NATO-a u regionu i da se radi na destabilizaciji Bosne i Hercegovine, redovne su teme koje se potpiruju  neproverenim i iz konteksta izvučenim informacijama iz sfere odbrane. Njima se remete ionako krhki regionalni odnosi.

Glavni istraživački proces je pokazao da je transparentnosti sektora odbrane na Balkanu na veoma niskom nivou, i da je izveštaj kakav je Balkanski monitor odbrane čak i potrebniji nego što se to prvobitno mislilo.

Ova publikacija je objavljena u okviru projekta Transparentni sistemi odbrane za bezbedniji region uz podršku Kanadskog fonda za lokalne inicijative (CFLI).

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ