PUBLIKACIJA: Studija

Kako osloboditi zarobljenu državu u Srbiji? Ka bezbednosnim institucijama i spoljnoj politici u službi građana

Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.

Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) bila je među prvim organizacijama u Srbiji koja je uočila ovaj negativan trend, te je tokom 2019. i 2020. detaljno istražila i dokumentovala ulogu bezbednosno-obaveštajnih službi, policije, vojske i privatnih bezbednosnih kompanija u zarobljavanju države, kao i nemoć nadzornih i kontrolnih organa.

U narednom istraživanju, sprovedenom 2021. godine, utvrdili smo da je vlast Srpske napredne stranke na čelu sa Aleksandrom Vučićem okončala zarobljavanje države, te da su bezbednosne institucije danas u službi očuvanja takvog stanja. Istražili smo i spoljnopolitičke aspekte ovog negativnog procesa. Istraživanja javnog mnjenja koje je sproveo BCBP takođe su utvrdila da je većina građana Srbije svesna da je Srbija zarobljena država, odnosno da političari organizovani u interesne grupe, zajedno sa finansijski moćnim akterima, koriste državne institucije kako bi dodatno ojačali svoju političku i finansijsku moć, a sve to na veliku štetu građana.

S obzirom na to da su državne institucije duboko zarobljene, čega su svesni i građani, odlučili smo da se ne bavimo daljim dokumentovanjem ovog procesa, već da u ovom istraživanju utvrdimo na koji način ustrojiti bezbednosne institucije i ojačati njihove spoljne nadzirače tako da one više ne budu lak plen političkih i finansijskih moćnika. Drugim rečima, želeli smo da utvrdimo kako osigurati da bezbednosne institucije rade u interesu građana, kako to nalaže i Ustav Srbije. Polazna tačka ovog poduhvata bili su nalazi prethodno pomenutih istraživanja BCBP-a, u kojima smo utvrdili koje su to „sive zone” i „veto tačke” unutar sektora bezbednosti, odnosno koja su pravna i institucionalna rešenja omogućila (lako) zarobljavanje bezbednosnih institucija. Rešenja za preuređenje ovih sivih zona proverili smo sa sagovornicima, bivšim i sadašnjim zaposlenim u bezbednosnim institucijama, pravosuđu, diplomatama, novinarima, advokatima i političarima, te predstavnicima civilnog društva. Intervjui su nam pomogli da potvrdimo, ali i opovrgnemo svoje pretpostavke.

Preporuke do kojih smo došli ovim istraživanjem namenjene su nosiocima političke vlasti u državi, koji budu želeli da reformišu bezbednosne institucije Srbije.

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 07.02.2025.

    Autor: Bušra Žaber |

    Cilj ovog izveštaja je da istraži pozadinu sukoba između Hezbolaha i Izraela, kao i kontekst njihovog poslednjeg sukoba. U njemu se tvrdi da uzroci i posledice tog rata imaju domaće i šire regionalne i međunarodne dimenzije.

  • Datum: 18.12.2024.

    Autor: Sofija Mandić |

    Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.

  • Datum: 27.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Nakon prvog talasa ukrajinske migracije u Evropu i Ameriku koji su obeležili XX vek, danas se ukrajinska zajednica suočava sa novim izazovima. Radi se o najnovijem talasu u kojem su milioni Ukrajinaca bili primorani da napuste svoju zemlju prvo zbog aneksije Krima i ruske okupacije dela istočnih regiona Ukrajine 2014. godine a osam godina kasnije i zbog rata koji je započela i vodi Ruska Federacija na celoj teritoriji Ukrajine od februara 2022. godine danas.