PUBLIKACIJA: Pojmovnik

Ekstremizam na Telegramu

Savremeno informaciono okruženje redefinisalo je ekosistem ekstremističkih grupa, preusmeravajući ih u velikoj meri na online angažman. Za razliku od offline pokreta iz prethodnih decenija, savremeni ekstremisti su neretko radikalizovani putem interneta kroz različite forume, alternativne tehnološke platforme i aplikacije za šifrovanu razmenu poruka.

Ovi digitalni prostori igraju ključnu ulogu u prevazilaženju tradicionalnih geografskih granica, omogućavajući efikasno umrežavanje, širenje ekstremističkih ideja, regrutaciju novih članova i prikupljanje resursa za online i offline delovanje.

Međutim, od 2019. godine i masakra na Novom Zelandu, uspona krajnje desničarskog konspiracionističkog pokreta QAnon tokom 2020. i napada na Kapitol 2021. godine, platforme sa sedištem u SAD kao što su Facebook i Twitter počele su da intenzivno uklanjaju korisnike koji krše uslove korišćenja širenjem dezinformacija ili govora mržnje.

Kao posledica ovog pooštravanja politika regulacije, Telegram je postao središte ekstremizma i teorija zavera, beležeći nagli rast – sa 300 miliona mesečno aktivnih korisnika u 2019. na 400 miliona u aprilu 2020. godine. U tom kontekstu, ovaj pojmovnik nastoji da pruži pregled osnovnih koncepata i pojmova povezanih sa ekstremizmom na Telegramu.

DETALJI

DATUM: 09.04.2025

VRSTA: Pojmovnik

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 02.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Anti-sistemski ekstremizam (eng. anti-establishment extremism - AEE) sve više privlači pažnju javnosti i stručnjaka za terorizam i ekstremizam.

  • Datum: 26.03.2025.

    Autor: Isidora Stakić |

    Branitelji ljudskih prava su ljudi koji samostalno ili udruženo delaju kako bi unapredili ljudska prava i osnovne slobode i izborili se za njihovu zaštitu na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.

  • Datum: 10.03.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Ekološka degradacija i klimatske promene proteklih decenija izazvale su rast zabrinutosti građana i formiranje mnogih pokreta za zaštitu životne sredine. Ipak, uz legitimni aktivizam, pojavile su se i radikalne i ekstremne grupe koje koriste nasilne metode za isticanje svojih ciljeva.