PUBLIKACIJA: Analiza
Kovidokratija – analiza narativa o pandemiji u funkciji zarobljavanja države
Na koji način je upravljanje krizom izazvanom pandemijom dovelo do „kovidokratije” koja je produbila zamah zarobljavanja države, saznajte u najnovijoj BCBP analizi.
U analizi je najveća pažnja posvećena periodu vanrednog stanja u proleće 2020, a obuhvaćena je čitava 2020. godina i početak 2021. Izgradnja narativa olakšana je u uslovima ogromne medijske zastupljenosti predstavnika vlasti, na skoro svakodnevnim konferencijama, obraćanjima naciji, te bezbrojnim pojavljivanjima predsednika Republike, predsednice Vlade, lekara iz Vladinog Kriznog štaba i pojedinih ministara na televiziji. Dodatno, pristup autentičnim informacijama o posledicama pandemije bio je uglavnom uskraćen javnosti. U tom narativu nosioci vlasti, a posebno predsednik Republike, predstavljani su kao umešni i požrtvovani spasioci građana od pošasti. Starije stanovništvo, funkcionalnost zdravstvenog sistema i privrede smenjivali su se na mestu prioriteta (žrtava) koje je trebalo zaštititi.
Pandemija koronavirusa je Srbiju zatekla u kontekstu zarobljene države. Upravo zbog toga, odluke koje je vlast donosila u okviru „kriznog menadžmenta” štitile su privatni i politički interesi nosilaca javnih funkcija. Stanje demokratije u Srbiji se za vreme pandemije drastično pogoršalo, kao što pokazuju podaci relevantnih međunarodnih organizacija. Štaviše, predstavnici vladajuće stranke u Srbiji su direktno ukazivali da je stanje pandemije jednako „ratnom stanju”, i da u tom kontekstu nema ni govora o napretku po pitanju ljudskih prava i statusa demokratije.
Tokom upravljanja krizom izazvane pandemijom koronavirusa može da se zaključi da je zarobljavanje države na dva načina uticalo na upravljanje istom. Sa jedne strane, zatečeno stanje je uticalo na to da da odluke, kao i način komuniciranja u vezi sa pandemijom budu centralizovani, te da niko osim nosilaca narativa o pandemiji kao o „ratnom stanju”, što je kreirano od strane vladajuće partije, nema prava da iznosi alternativne predloge za rešavanje krize. Sa druge strane, pandemija koronavirusa je poslužila da se proces zarobljavanja države učvrsti, naročito u zdravstvenom sektoru.
Iako je pandemija koronavirusa negativno uticala na stanje demokratije na globalnom nivou, posebno su osetljivi slučajevi država koje nemaju status „demokratskih država”, ili u slučaju Srbije „delimično konsolidovanih demokratija”, jer je krizna situacija veoma plodno tlo za jačanje autoritarnih tendencija. U slučaju Srbije, način upravljanja krizom doveo je do produbljivanja zamaha zarobljavanja države u obliku koji se može nazvati „kovidokratijom”.
Izradu analize finansijski je podržala Nacionalna zadužbina za demokratiju (NED). Za sadržaj odgovornost snosi jedino Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Tagovi: analiza narativa, COVID 19, Pandemija, zarobljena država
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 18.12.2024.
Autor: Sofija Mandić |
Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.