PUBLIKACIJA: Studija
Ne-maligni uticaj: Šta misli i radi ruska zajednica u Srbiji?
Ova studija istražuje političke stavove ruske imigrantske zajednice u Srbiji koja se preselila nakon početka ruske agresije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Istraživanje otkriva osnovne razloge njihovog napuštanja Rusije, spremnost da se uključe u politički i građanski aktivizam, kao i njihovo prilagođavanje srpskom društvu i planovima za budućnost. Metodologija istraživanja kombinuje istraživanje javnog mnjenja sa dubinskim strukturiranim intervjuima sa reprezentativnim uzorkom ruskih državljana koji žive u Srbiji.
Studija potvrđuje preovlađujuće pretpostavke prema kojima ova grupa uglavnom ima progresivne, prodemokratske stavove i da se u velikoj meri protivi režimu Vladimira Putina i njegovoj vojnoj agresiji u Ukrajini. Ovi rezultati pokazuju da je zabrinutost oko mogućnosti da ova zajednica destabilizuje region, ili da može da služi kao sredstvo za propagiranje uticaja Moskve u Srbiji, neopravdana.
Značajna većina ispitanika izjavljuje da se oseća bezbedno u novoj zemlji prebivališta i da je dobro prilagođena lokalnom okruženju, dok 40,2% planira da ostane u Srbiji najmanje narednih pet godina. Uprkos široko rasprostranjenom protivljenju Putinu i ratu, većina ispitanika (72,8%) izražava ograničeno interesovanje za aktivnije političko angažovanje.
Ovo istraživanje zaključuje da Rusi u Srbiji daju prioritet svojoj bezbednosti i ekonomskom blagostanju, i da oklevaju da ih ugroze zbog učešća u političkim aktivnostima koje bi mogle da privuku pažnju na njihovo protivljenje režimu u Rusiji.
Tagovi: Istraživanje BCBP, Ruska zajednica u Srbiji, studija
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 09.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Savremeno informaciono okruženje redefinisalo je ekosistem ekstremističkih grupa, preusmeravajući ih u velikoj meri na online angažman. Za razliku od offline pokreta iz prethodnih decenija, savremeni ekstremisti su neretko radikalizovani putem interneta kroz različite forume, alternativne tehnološke platforme i aplikacije za šifrovanu razmenu poruka.
Datum: 02.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Anti-sistemski ekstremizam (eng. anti-establishment extremism - AEE) sve više privlači pažnju javnosti i stručnjaka za terorizam i ekstremizam.
Datum: 26.03.2025.
Autor: Isidora Stakić |
Branitelji ljudskih prava su ljudi koji samostalno ili udruženo delaju kako bi unapredili ljudska prava i osnovne slobode i izborili se za njihovu zaštitu na lokalnom, nacionalnom i međunarodnom nivou.