PUBLIKACIJA: Analiza
Srbija u raljama pandemije COVID-19
Istraživanje javnog mnjenja Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP), sprovedenog tokom oktobra 2020. godine pokazuje da je društvo podeljeno po pitanju mera koje su preduzete u odnosu na pandemiju COVID-19, kao i da je podeljeno javno mnjenje kako i na koji način nadležne institucije reaguju na ovu zdravstvenu krizu. Rezultate istraživanja je analizirao istraživač BCBP Srđan Hercigonja.
Iako čak trećina građana Srbije ne veruje, ili ima ozbiljne sumnje u postojanje pandemije COVID-19, ogromna većina građana veruje da će ova zdravstvena kriza imati ozbiljne ekonomske posledice, dok trećina ispitanih smatra je ona uticala na nivo demokratije u Srbiji. Građani u većini percipiraju pandemiju kao pretnju po nacionalnu i ljudsku bezbednost, ali su podeljeni po pitanju na koji način je ova kriza uticala na njihov svakodnevni život.
Polarizacija je identifikovana u odnosu na nivo poverenja u institucije države. Građani su iskazali najveće poverenje u zdravstveni sistem, što i ne čudi, jer generalno istraživanje poverenja u sve institucije stavljaju zdravstveni sistem na veoma visoko mesto. Visoki procenat poverenja u zdravstvo leži i u činjenici da je celokupni zdravstveni sistem podnelo najveći teret pandemije, a ne samo specijalizovana COVID odeljenja. Što se tiče drugih institutucija, poverenje u predsednika Republike kao i u Krizni štab za zaštitu zdravlja stanovištva od zarazne bolesti COVID-19 je skoro podeljeno, što opet odražava širu sliku (ne)poverenja građana u ove stalne i privremene institucije. Jedan od razloga za podeljenost u percepciji pretnji zaraze po ličnu bezbednost građana je loše obaveštavanje i izveštavanje o toku i posledicama pandemije (česte kontradiktorne poruke koje upućuju Krizni štab i organi vlasti), koje jeste identifikovano u istraživanju kao jedan od najvećih problema rukovođenja pandemijom.
Ogroman broj građana percipira Kinu kao najvećeg finansijskoj i humanitarnog donator za vreme pandemije, ali to se odražava i u generalnom istraživanju na pozitivna mišljenja o stranim silama, gde Kina zauzima prvo mesto. Iako je faktički Evropska unija bila ta koja je najviše finansijski i humanitarno pomogla Srbiju u borbi protiv korone, Kina je ipak u očima građana ubedljivo na prvom mestu.
Terensko istraživanje za BCBP je sprovela agencija Sprint Insight, na reprezentativnom uzorku veličine 1095 ispitanika. Istraživanje je sprovedeno u oktobru 2020.godine.
Tagovi: COVID 19, demokratija, javno mnjenje, Pandemija, Srbija i Kina
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 26.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U julu 2023. godine, srpski ministar odbrane, a sada srpski premijer, Miloš Vučević, javno je optužio Tursku za obuku, naoružavanje i održavanje vojnih vežbi sa Kosovskim snagama bezbednosti (KBS), kosovskom formacijom za krizni odgovor, sa eksplicitnim ciljem da KBS transformiše u kompletnu vojsku do 2028. godine.
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.