PUBLIKACIJA: Radna studija
Video nadzor u Beogradu – vodič za zaštitu privatnosti
Najnoviji BCBP priručnik namenjen je svima onima koji žele da zaštite svoju privatnost u javnom prostoru.
Napredna tehnologija predstavlja nove mogućnosti u prevenciji i borbi protiv savremenih izazova, rizika i pretnji, ali istovremeno donosi i izazove za slobodu građana. Kako se primenjuju nove napredne tehnologije, tako se moraju uzeti u obzir i njihovi uticaji na živote običnih građana, građanskog organizovanja i aktivizma.
Pojedine države u SAD su zbog mogućnosti zloupotrebe sistema za video nadzor, ali i zbog nedovoljno zakonski definisanog okvira, obustavile korišćenje sistema za napredan video nadzor. Velike kompanije kao što su Microsoft, IBM i Amazon zabranile su policiji prodaju svojih softvera za prepoznavanje lica dok donosioci odluka u SAD ne donesu bolje zakonske regulative koje bi štitile privatnost građana ali i pojačale kontrolu nad ovim sistemom. Nedavno je u Velikoj Britaniji aktivistička organizacija Liberti dobila slučaj na sudu protiv policije zbog kršenja prava na privatnost građana i nepoštovanja zakona o zaštiti podataka korišćenjem tehnologije za prepoznavanje lica.
Potrebno je prvo zakonski urediti korišćenje sistema naprednog video nadzora pa tek onda ga implementirati ukoliko je ceo proces u skladu sa demokratskim principima i transparentan. Pored toga, potrebno je uspostaviti i adekvatnu kontrolu nad korišćenjem ovog sistema kako ne bi došlo do zloupotrebe.
U priručniku su prikazani i objašnjeni primeri zaštite privatnosti od naprednog video nadzora. U proteklih nekoliko godina povela se prava bitka za zaštitu privatnosti od sve prisutnog video nadzora u svetu, primeri koji su izlistani u priručniku su primeri kako su se ljudi snalazili širom sveta u zemljama gde su ovakvi sistemi u upotrebi već godinama. Važno je napomenuti da svi primeri koji su nabrojani u ovom priručniku nisu jedini, svaki pojedinac može da bude kreativan i da izmisli nove načine kako bi zaštitio svoju privatnost.
Osnovna svrha ovog priručnika je da bi se aktivistima dale ideje kako mogu da zaštite svoju privatnost od video nadzora i da ga prilagođavaju svojim potrebama.
Tagovi: aktivizam, Građani imaju moć, video nadzor
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 18.12.2024.
Autor: Sofija Mandić |
Srbija 2024. godine obeležava deset godina od donošenja Zakona o zaštiti uzbunjivača.
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.