PUBLIKACIJA: Predlog praktične politike

Zbirka predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji broj 8

Autori u osmoj Zbirci predlažu preporuke za unapređenje borbe protiv korupcije u policiji, te realizacije koncepta policije u zajednici i poboljšanja uloge policije u ostvarivanju i poštovanju prava pripadnika ranjivih grupa. Publikacija je objavljena uz podršku Misije OEBS u Srbiji.

Zbirka predloga praktične politike za reformu policije u Srbiji se objavljuje radi jačanja kapaciteta civilnog društva u domenu reforme policije. Autori publikacije i u ovom broju daju procenu trenutnog stanja u procesu reforme i okvirne i konkretne preporuke za unapredjenje rada policije.

Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević je u predlogu praktične politike uporedio stavove građana i policijaca o korupciji u policiji. Građani i policajci zauzimaju sličan stav o problemu korupcije u policiji, pre svega u domenu njegovog sadržaja, forme i uzroka nastanka. Opšte je prihvaćeno mišljenje da pojava korupcije u policiji narušava integritet policijske službe i negativno utiče na razvoj odgovorne policijske službe. Osnovni oblik korupcije u policiji je primanje mita od građana, dok su najkorumpiraniji rukovodioci u policiji. Uzrok nastanka korupcije u policiji su interesi političkih stranaka, tako da se politizacija prožima skoro u svakoj sferi policijskog rada. Postoje izvesne razlike u stavovima između policajaca i građana i one su posledica policijske kulture u Srbiji koja znači da policajci ne žele javno da razgovaraju o problemu korupcije, iako su svesni da on postoji.

Jan Litavski je u svom predlogu praktične politike analizirao razvoj koncepta policije u zajednici u prethodnom periodu. Predočen je značaj implementacije Strategije policije u zajednici kroz akcione planove sa tačno utvrđenim aktivnostima i rokovima za njihovu implementaciju. Poseban akcenat u radu stavljen je na prevenciju kriminala, promenu organizacione strukture policije, efikasnije korišćenja resursa, unapređenje saradnje policije sa manjinama i njihovo veće uključivanje u rad policije kao ključne elemente prilikom implementacije koncepta policije u lokalnoj zajednici u Srbiji.

Istraživačica Beogradskog centra za ljudska prava Nevena Dičić Kostić je u predlogu praktične politike istakla značaj edukacije policije u oblasti zaštite ljudskih prava. Zaštita ljudskih prava nemoguća je bez poznavanja koncepta nediskriminacije, posebno jer je diskriminacija u Srbiji još uvek vrlo izražena. Različiti slučajevi diskriminatornog postupanja događaju se skoro svakodnevno, ali još uvek relativno nizak stepen demokratske kulture često za posledicu ima da se oni nedovljno prepoznaju. Kako policija ima obavezu da štiti sve građane podjednako tekst daje prikaz zakonodavstava i standarda o zabrani diksriminacije. Pored toga tekst se bavi i specifičnostima određenih ranjivih grupa i načinima na koje njihova prava bivaju najlakše i najčešće povređena.

DETALJI

DATUM: 07.12.2013

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ