29.10.2018.

PODELITE

Vest:

Saradnja Srbije i NATO za napredak regiona

{image1} Saradnja Srbije i NATO u održavanju mira kao osnove napretka je sve uspešnija i doprinosi ukupnom ekonomskom rastu koji je od ključnog značaja za građane u čitavom regionu, zaključeno je na specijalnom događaju Beogradskog bezbednosnog foruma pod nazivom „Liderstvo za siguran region“ koji je održan 8. oktobra 2018. u […]

{image1}

Saradnja Srbije i NATO u održavanju mira kao osnove napretka je sve uspešnija i doprinosi ukupnom ekonomskom rastu koji je od ključnog značaja za građane u čitavom regionu, zaključeno je na specijalnom događaju Beogradskog bezbednosnog foruma pod nazivom „Liderstvo za siguran region“ koji je održan 8. oktobra 2018. u Beogradu.

Na događaju su učestvovali generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg i predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić. Razgovor je moderirala Sonja Liht, članica upravnog odbora Beogradskog bezbednosnog foruma i predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

Tokom razgovora, učesnici su podsetili na značaj i pozvali na okretanje ka budućnosti. Složili su se da presudnu ulogu u povećanju bezbednosti u regionu imaju ekonomska saradnja i napredak. Posebna pažnja je posvećena važnosti prisustva NATO na Kosovu i Metohiji i uspostavljanju direktne komunikacije između predsednika i generalnog sekretara za slučaj potencijalnih incidenata.

Dijalog najviših zvaničnika Srbije i NATO počeo je osvrtom na započetu međunarodnu terensku vežbu upravljanja posledicama vanrednih situacija „SRBIJA 2018“ koja se održava u Mladenovcu od 8. do 11. oktobra. Stoltenberg je objasnio da je vežba značajna jer jača kapacitete Srbije da se nosi sa prirodnim nepogodama, doprinosi povezivanju vojnih i civilnih snaga i pokazuje da NATO i Srbija uspešno sarađuju. Vučić je ukazao da je glavni cilj vežbe da omogući spasavanje više života u budućnosti.

Odgovarajući na pitanje o novim izazovima, generalni sekretar NATO je ukazao da je budućnost veoma teško predvideti.

„Veoma malo ljudi je moglo da predvidi Arapsko proleće, nelegalnu aneksiju Krima ili ISIS,“ Stoltenberg je podsetio.

Vučić je naglasio da je Srbija previše mala da bi rešavala globalne probleme, ali da daje svoj doprinos kroz promovisanje regionalne stabilnosti. {image2}

Govoreći o glavnim regionalnim izazovima, generalni sekretar NATO je istakao neke pozitivne trendove u regionu, kao što je ekonomski napredak. Intenzivniji ekonomski odnosi stvaraju veće poverenje i međuzavisnost, te doprinose smanjenju bezbednosnih rizika, naveo je Stoltenberg. Sa druge strane, izrazio je zabrinutost zbog jake nacionalističke retorike u regionu. Stoltenberg je podsetio i da NATO štiti sve na Kosovu i Metohiji, uključujući i Srbe. Vučić je naglasio važnost uloge KFOR-a za očuvanje mira i bezbednosti na Kosovu i potvrdio posvećenost dijalogu Beograda i Prištine i poboljšanju odnosa u regionu.

Odgovarajući na pitanja iz publike generalni sekretar NATO se saglasio da je demokratska kontola sektora bezbednosti ključna.

„Nema kontradikcije između visokog nivoa spremnosti i demokratske kontrole“ naglasio je Stoltenberg.

Stoltenberg je zaključio da NATO ne može da popravi probleme Zapadnog Balkana, ali može da pomogne zajednicama da same to učine, i podvukao da NATO neće pritiskati Srbiju ka pridruživanju alijansi. {image3}

Osmi Beogradski bezbednosni forum održaće se od 17. do 19. oktobra 2018. u hotelu Hajat u Beogradu pod nazivom „Zajedništvom do odgovora na novu normalnost.“  Beogradski bezbednosni forum je pokrenut 2011. godine i danas je najprestižniji skup o bezbednosnoj i spoljnoj politici koji se održava u jugoistočnoj Evropi. Jedini je događaj ove vrste koji je rezultat inicijative organizacija civilnog društva: Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Evropskog pokreta u Srbiji i Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

Vest je sastavljena na osnovu izveštaja koji je pripremio stažista BCBP Pavle Nedić.

POVEZANI SADRŽAJ