NADZOR
Ko su nosioci spoljnog nadzora nad institucijama sektora bezbednosti? Koliko su oni aktivni? Kakav uticaj imaju na bezbednosne politike i upravljanje sektorom bezbednosti?
POVEZANI SADRŽAJI
Datum: 16.12.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) najoštrije osuđuje zloupotrebu digitalnih tehnologija za nadzor građana od strane srpskih vlasti, detaljno dokumentovanu u izveštaju Amnesty International-a „Digitalni zatvor: Nadzor i represija civilnog društva u Srbiji“. BCBP zahteva hitnu, transparentnu i nezavisnu istragu povodom ovih teških optužbi, kao i krivično procesuiranje odgovornih iz policije i Bezbednosno-informativne agencije. U zemlji gde građanski protesti postaju sve masovniji, a nezadovoljstvo režimom sve glasnije, ove prakse predstavljaju direktan napad na osnovne slobode građana, uključujući pravo na mirno okupljanje, slobodu izražavanja i udruživanja.
Datum: 30.11.2022.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
U ovom dokumentu, kolege iz Beogradskog centra za ljudska prava razmatraju položaj Zaštitnika građana (ombudsmana) kroz odnos Narodne skupštine i Vlade Republike Srbije prema njegovim redovnim godišnjim izveštajima.
Datum: 30.11.2022.
Autor: Marija Ignjatijević |
Istraživačica BCBP Marija Ignjatijević analizira parlamentarni nadzor policije u Srbiji kroz prizmu procesa evropskih integracija i daje preporuke kako ga povezati sa pregovaračkim poglavljem 24 – Pravda, sloboda i bezbednost.
Datum: 26.10.2020.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Kroz seriju online radionica održanih od 13. do 23. oktobra stažisti i stažistkinje BCBP su naučili više o reformi sektora bezbednosti, sajber bezbednosti i istraživanju javnih politika.
Datum: 29.05.2020.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Proces uvođenja video nadzora u Beogradu za Novu ekonomiju je komentarisao istraživač BCBP Saša Đorđević.
Datum: 15.05.2020.
Autor: Isidora Stakić | Jelena Pejić Nikić | Katarina Đokić | Marija Ignjatijević |
Srbija je tokom 52 dana vanrednog stanja pala na testu demokratije zbog niza propusta i nepravilnosti u postupanju i kontroli sektora bezbednosti, zaključak je analize Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).
Datum: 24.07.2019.
Autor: Miroslav Hadžić |
Šta ometa tok reforme sektora bezbednosti u Srbiji, kako se koncept demokratske civilne kontrole bezbednosnih organa primenjuje i zašto ustavno uređenje ove oblasti može da pomogne reformi, objasnio je prof. dr Miroslav Hadžić u novoj publikaciji BCBP.
Datum: 25.06.2019.
Autor: Isidora Stakić |
Cilj projekta koji BCBP realizuje sa partnerima je da doprinese preokretanju trendova zarobljavanja države kroz zagovaranje suštinskih reformi koje bi podsticale integritet i odgovornost službi bezbednosti.
Datum: 07.06.2019.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Evropska unija treba da reaguje na signale zloupotrebe službi bezbednosti na koje ukazuje civilno društvo u Srbiji i u Crnoj gori pre nego što se dogodi afera velikih razmera kao 2015. godine u Severnoj Makedoniji, zaključak je skupa koji je Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao 4. juna 2019. u Beogradu. Evropska komisija prepoznala je da zemlje Zapadnog Balkana sve više imaju problema sa zarobljavanjem države, u čemu ...
POVEZANI DOGAĐAJI
Datum: 16.02.2024.
Vreme: 20:00