PODELITE
Vest:
Važno je da građani koji protestuju zadrže hrabrost
Važno je da građani koji su izašli na ulicu zadrže hrabrost i da se ne uplaše vlasti koja bi želela da uguši protest, poručeno je na panel-diskusiji "Protesti i vladavina prava - ko štiti prava građana", u organizaciji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, uz konstataciju da je "medijski mrak" jedna od najvažnijih poluga vlasti.
Advokatica Milena Vasić iz Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM, angažovana na pružanju pravne pomoći građanima, izjavila je da građani na papiru imaju sva prava, ali je ceo sistem upregnut kako bi se građani zastrašilil da prestanu sa korišćenjem svog prava na slobodu govora, da na ulici kažu šta misle i pokažu svoje nezadovoljstvo.
Ona je ocenila da izvršna vlast i pravosuđe nastoje da suzbiju građanski protest, ukazavši na kažnjavanje jednog od učesnika protesta koji je na transparentu nosio lutkicu iako to nije krivično delo. Vasić je prisutne podesetila i na besplatnu pravnu pomoć građanima tokom ranijih protesta kada su im stizale prijave, i rekla da je važno da znaju da je tu neko da ih i na taj način zaštiti.
Bojan Elek, zamenik direktora BCBP-a konstatovao je da je „policija uvek bila režimska, a ne u službi građana i promena“, ali da je dobro kada je prisutna u uniformi kao mogući način za odvraćanje onih koji žele nasilje prema učesnicima protesta. On je istakao da je prilikom nekih ranijih protesta uočena povezanost policije sa parapolicijskim snagama, sa ljudima za koje se i ne zna ko su, što je veoma opasno, navodeći da samo država sme da ima monopol sile.
Učesnici diskusije su konstatovali da je ipak policija u velikom broju na sadašnjim protestima „Srbija protiv nasilja“ širom Srbije jer se brzo objave i najmanji incidenti tokom njih, za kojima se očito traga da bi se učesnici kompromitovali.
Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Željko Bodrožić je rekao da vlast zloupotrebljava nacionalne TV-frekvencije, iako je to blago svih građana, tako da „većina van Beograda ni ne zna šta se dešava kada su protesti“. Govoreći o „medijskom mraku“ on je naveo da je posebno teško građanima u malim mestima jer su tu izloženi najvećem pritisku.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 09.06.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) izražava duboku zabrinutost povodom ozbiljnih nepravilnosti, zloupotreba i selektivnog postupanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova tokom lokalnih izbora održanih 8. juna 2025. godine u Zaječaru i Kosjeriću i zahteva hitnu istragu svih incidenata. Ovi događaji dešavaju se u širem bezbednosnom kontekstu u kojem policija sve češće izostaje iz vršenja svoje osnovne funkcije – zaštite građana i primene zakona.
Datum: 23.05.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao je prvu Sandbox konferenciju „Branitelji ljudskih prava na udaru“, okupljajući branitelje ljudskih prava, aktiviste i stručnjake iz Srbije i regiona. Tokom tri dana, učesnici su diskutovali o digitalnoj represiji, pravnim izazovima i strategijama za jačanje otpornosti civilnog društva na sajber napade.
Datum: 01.04.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.