31.12.2014.

PODELITE

Vest:

BCBP u Vašingtonu o primeni Rezolucije 1325 u vojnim operacijama

Rezolucija 1325 „Žene, mir, bezbednost" predstavlja prioritet u državama članica NATO i Partnerstva za mir, zaključeno je u Vašingtonu 6. i 7. novembra 2014 na drugoj konferenciji koja je imala za cilj da razvije indikatore za merenje napretka implementacije Rezolucije 1325.

{image1}

“Ovakve inicijative su veoma važne za države Partnerstva za mir jer pružaju mogućnost da se razmene naučene lekcije o primeni  i uvođenju rodne ravnopravnosti u sistem odbrane i vojnim operacijama”, navela je Sonja Stojanović Gajić, direktorka BCBP.

Ova konferencija je druga od tri na ovu temu i sprovodi se u okviru projekta „Uvođenje rodne perspektive: indikatori za primenu SB UN Rezolucije 1325 – Žene, mir i bezbednost“.

U svojim političkim izjavama, NATO uvek ističe važnost Rezolucije 1325. Sada je na državama članica NATO i Partnerstva za mir da političke poruke pretvore u praksu, istakla je Chantal de Jonge Oudraat, predsednica organizacijom Žene u međunarodnoj bezbednosti (WIIS).

Prvu konferenciju u okviru ovog projekta je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku u Beogradu 26. i 27. maja 2014. Rezultati celog projekta će biti prezentovani na poslednjoj konferenciji u Briselu 2015. godine.

Merenje napretka

{image2}

Indikatori za raćenje napretka u sprovođenju Rezolucije 1325 se razlikuju u državama članica NATO i Partnerstva za mir. S obzirom na to ovaj projekat ima za cilj da okupi relevantne eksperte iz NATO država članica i država partnera kao i međunarodnih organizacija kako bi se razvili jedinstveni indikatori za merenje napretka implementacije Rezolucije 1325 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija – Žene, Mir i Bezbednost. Ovaj projekat takođe razmatra na koji način države članice NATO i Partnerstva za mir uvode rodnu perspektivu u vojne operacije i ima za cilj da uspostavi  standarde u okviru implementacije  Rezolucije 1325.

„Ovaj projekat ukazuje je na značaj prepoznavanja različitih bezbednosnih potreba žena i muškaraca, a to se najbolje može postići samo kroz saradnju i angažman sa civilnim društvom. Zbog toga je ovaj projekat jedinstven” istakla je Ketlin Kuehnast , direktor Centra za rod i izgradnju mira u Američkom institutu za mir ( USIP).

Konferenciju organizuje Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) u partnerstvu sa Međunanrodnim institutom za mirovna istraživanja u Štokolmu (SIPRI  – odeljenje u SAD) i organizacijom Žene u međunarodnoj bezbednosti (WISS), u okviru programa Nauka za mir i bezbednost, pod pokroviteljstvom NATO. 

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 22.08.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.

  • Datum: 14.05.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.

  • Datum: 28.02.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).