PODELITE
Vest:
Građani Srbije imaju poverenja u policiju, ali smatraju da je korumpirana
Poverenje građana u policiju u Srbiji raste, kao i percepcija korupcije, i postoji utisak da je rad policije politizovan, pokazali su rezultati istraživanja javnog mnjenja koje su regionalna mreža POINTPULS i Beogradski centar za bezbednosnu politiku ( BCBP) predstavili 6. novembra 2018. u Beogradu. Prema istraživanju, šest od deset građana […]
Poverenje građana u policiju u Srbiji raste, kao i percepcija korupcije, i postoji utisak da je rad policije politizovan, pokazali su rezultati istraživanja javnog mnjenja koje su regionalna mreža POINTPULS i Beogradski centar za bezbednosnu politiku ( BCBP) predstavili 6. novembra 2018. u Beogradu.
Prema istraživanju, šest od deset građana u Srbiji veruje policiji, što je u svetskom proseku od 60 do 90 odsto.
Istovremeno, sedam od deset ispitanika smatra da je policija korumpirana, dok je za tri četvrtine građana ona podređena političkim interesima.
Istraživanje je pokazalo da javnost precipira da postoji visoka politizacija i korupcija u policiji, ali da to ne utiče na poverenje u policiju. Može se zaključiti da su građani navikli da je korupcija prisutna svuda, ili da ne misle da bi nivo poverenja trebalo da bude povezan sa korupcijom i uticajem politike na operativni rad policije.
Takođe je pokazano da deo stanovništva doživljava policiju kao službu građana, dok dva puta veći broj ispitanika smatra da policija najmanje deluje u tom svojstvu.
U protekle tri godine jedna trećina ispitanika izjavila je da policija radi u službi građana, ali je ove godine došlo do blagog porasta građana koji smatraju da policija najviše štiti interese vlade i političkih partija, što svaki četvrti ispitanik misli. Istovremeno, šest od deset ispitanika je uvereno da policija najmanje radi u službi građana.
Rezultati istraživanja su pokazali da slika duboke korupcije i dalje postoji u Srbiji. Za samo tri od 12 ponuđenih institucija percepcija korupcije je ispod 50 procenata, dok su zdravstvene službe, policija, pravosuđe i mediji na vrhu skale kada je u pitanju percepcija korupcije.
Istraživanje je takođe pokazalo da građani centralne Srbije imaju više poverenja u policiju i više poverenja u činjenicu da će ih policija zaštititi, pa se osećaju bezbednije od ispitanika iz Beograda i Vojvodine.
Saobraćajna policija je već četvrtu godinu zaredom identifikovana kao najkorumpiraniji deo policije – tri od četiri ispitanika smatraju da su saobraćajni policajci korumpirani.
U poslednje četiri godine postoji trend sve većeg broja onih koji percipiraju korupciju u saobraćajnoj i kriminalističkoj policiji, kao i trend smanjenja broja ispitanika koji percipiraju korupciju u graničnoj policiji, upravnim poslovima i specijalnim jedinicama.
Iako građani i dalje ne vide opipljive rezultate borbe protiv korupcije u policiji, blago su optimistični. Svaki drugi ispitanik smatra da se država bori protiv korupcije u policiji.
Trećina ispitanika veruje da će država biti uspešnija u borbi protiv korupcije u budućnosti i smatraju da je rešenje stroga kazna za korupciju i uspostavljanje rukovodstva unutrašnje kontrole u policiji.
Prema rezultatima istraživanja, građani Albanije i Makedonije se osećaju najmanje bezbedno, a najsnažniji osećaj bezbednosti imaju građani Crne Gore i Srbije. Građani Kosova imaju najviši stepen poverenja u policiju, koja je relativno nova institucija na Kosovu, objasnio je Elek.
Uporedo s rastom poverenja u policiju, broj građana u regionu koji smatraju da je policija korumpirana i politizovana takođe je porastao, pokazalo je istraživanje.
Više od 70 procenata ispitanika veruje da političari utiču na operativni rad policije. Najveći procenat je u Albaniji i Bosni i Hercegovini.
Podatke u Srbiji prikupio je IPSOS Strategic Marketing u avgustu 2018. godine na uzorku od 1.008 odraslih građana, a rezultate je obradio BCBP. Upitnik koji je osmislila POINTPULS mreža korišćen je kao istraživački instrument. Intervjui su sprovedeni tehnikom „lice u lice,“ što podrazumeva direktan kontakt sa ispitanicima.
Ovo je četvrti krug istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela mreža POINTPULS u cilju ispitivanja stavova građana o bezbednosti, policiji i korupciji. Istraživanje je sprovedeno u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Makedoniji, Srbiji i na Kosovu.
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 22.08.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.
Datum: 14.05.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).