PODELITE
Saopštenje:
Međunarodni apel protiv represije u Srbiji
Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.
Prošle nedelje objavili smo apel izražavajući duboku zabrinutost zbog nasilne represije nad građanima koji učestvuju u studentskim protestima u Srbiji. Apel je do sada potpisalo više od 50 organizacija širom sveta, uključujući akademske institucije i mreže civilnog društva, što pokazuje široku međunarodnu solidarnost sa studentima, aktivistima i akademskim radnicima koji su pod sve većim pritiskom.
Osuđujemo prekomernu i nezakonitu upotrebu sile protiv mirnih demonstranata, uključujući upotrebu neidentifikovanog soničnog uređaja koji je izazvao masovnu paniku, povrede i široko rasprostranjeno stanje šoka. Namerno korišćenje takvih taktika radi izazivanja straha i zbunjenosti predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava, uključujući pravo na mirno okupljanje, pravo na fizički integritet i, na kraju, pravo na život. Targetiranje studenata i aktivista koji koriste svoja demokratska prava je alarmantan pokazatelj sužavanja građanskog prostora i sve veće državne represije.
Pored nasilja na protestima, apel ističe i širu kampanju zastrašivanja usmerenu protiv civilnog društva i akademske zajednice u Srbiji. Tokom proteklih nedelja, aktivisti i organizacije suočili su se sa pretnjama, javnim klevetanjem, pa čak i upadima policije — što su očigledni pokušaji da se uguše drugačiji glasovi i obeshrabri kritika. Ovi događaji uklapaju se u zabrinjavajući regionalni i globalni obrazac u kojem autoritarne vlade pokušavaju da oslabe nezavisne institucije i uguše građansko učešće putem straha i prinude.
Studentski protesti, koji traju već četiri meseca, pokrenuti su kao odgovor na tragično urušavanje nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu — nesreću koja se mogla izbeći, a u kojoj je smrtno stradalo 16 osoba. Ovaj incident postao je simbol posledica sistemske korupcije, institucionalnog nemara i odsustva odgovornosti. Studenti i aktivisti udružili su se u zahtevima za pravdom, transparentnošću i odgovornim upravljanjem, prepoznajući da ovo nisu izolovani slučajevi, već simptomi šire političke i institucionalne krize. Umesto da se bave legitimnim zahtevima, srpske vlasti su odgovorile nasiljem i represijom, dodatno produbljujući nepoverenje javnosti.
Pozivamo srpske vlasti da odmah i transparentno istraže događaje na protestu, da pozovu na odgovornost one koji su koristili nezakonite taktike i da garantuju bezbednost svih koji koriste svoja osnovna prava. Takođe, zahtevamo hitno oslobađanje aktivista koji su nepravedno pritvoreni zbog svog građanskog angažmana. Nadalje, pozivamo međunarodne organizacije za ljudska prava, evropske institucije i demokratske vlade da pomno prate situaciju i izvrše pritisak na srpske vlasti da poštuju svoje obaveze prema međunarodnom pravu.
Ukoliko želite da izrazite svoju podršku i dodate ime svoje organizacije na listu potpisnika, molimo vas da to učinite putem dostupnog formulara.
Spisak organizacija koje su podržale apel
Sledeće organizacije potpisale su apel u znak solidarnosti sa srpskom akademskom zajednicom, akterima civilnog društva i studentskim protestima. Njihova podrška ukazuje na hitnu potrebu za zaštitom osnovnih prava, demokratskih sloboda i vladavine prava u Srbiji:
- Access Info Europe, Španija
- Accountability Lab, Nigerija
- Active Inquiry, Ujedinjeno Kraljevstvo
- Balkan Civil Society Development Network (BCSDN), Bugarska
- Beyond Fossil Fuels, Nemačka
- BH Journalists association, Bosna i Hercegovina
- Bir Duino Kyrgyzstan (BDK), Kirgistan
- Bulgarian Helsinki Committee, Bugarska
- Center for Policies and Reforms (CPR), Moldavija
- Center for Science and Innovation for Development (SCiDEV), Albanija
- Centrul FILIA, Španija
- Civil Rights Defenders, Švedska
- Civil Society Europe (CSE), Belgija
- Coal-free Finland, Finska
- Cooperation and Development Institute (CDI), Albanija
- Democratic Society, Belgija
- Democracy Reporting International, Nemačka
- DemocracyNext, Holandija
- Delibera Brasil, Brazil
- Documenta – Center for Dealing with the Past, Hrvatska
- EGMONT – The Royal Institute for International Relations, Belgija
- European Capital of Democracy (ECoD NPO), Austrija
- European Partnership for Democracy (EPD, Belgija
- European Policy Centre (EPC), Belgija
- Gentium, Španija
- Helsinki Citizens’ Assembly Banjaluka, Bosna i Hercegovina
- Human Rights Center of Azerbaijan, Azerbejdžan
- Human Rights Centre ZMINA, Ukrajina
- Human Rights House Zagreb, Hrvatska
- Hungarian Helsinki Committee (HHC), Mađarska
- Index on Censorship, Ujedinjeno Kraljevstvo
- Institute for Democracy and Mediation (IDM), Albanija
- Institute for International Assistance and Solidarity (IFIAS), Belgija
- International Institute for Peace (IIP), Austrija
- International Partnership for Human Rights (IPHR), Belgija
- Irídia – Center of Defense of Human Rights, Španija
- Kosovo Women’s Network (KWN), Kosovo
- National Network to End Domestic Violence (NNEDV), SAD
- Osservatorio Balcani e Caucaso Transeuropa (OBCT), Italija
- Participedia, Kanada
- People Powered, SAD
- Pink Armenia, Jermenija
- Public Association „Dignity”, Kazahstan
- Rafto Foundation for Human Rights, Norveška
- Reactor – Research in Action, Severna Makedonija
- Republikon Institute, Mađarska
- Rinascimento Green, Italija
- Sapari, Gruzija
- Sarajevo Open Centre, Bosna i Hercegovina
- Sofia Bar Association (SBA), Bugarska
- SOLIDAR, Belgija
- São Paulo State University (UNESP),vBrazil
- Stop Corruption Foundation, Slovačka
- Tetovo Info, Severna Makedonija
- The Good Lobby, Belgija
- University of Twente (UT), Holandija
- Yaroslav Mudryi National Law University, Ukrajina
- Youth Initiative for Human Rights (YIHR), Crna Gora
- Zdravo da ste, Banja Luka, Bosna i Hercegovina
Tagovi: BCBP Saopštenje, Međunarodni apel
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 09.06.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) izražava duboku zabrinutost povodom ozbiljnih nepravilnosti, zloupotreba i selektivnog postupanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova tokom lokalnih izbora održanih 8. juna 2025. godine u Zaječaru i Kosjeriću i zahteva hitnu istragu svih incidenata. Ovi događaji dešavaju se u širem bezbednosnom kontekstu u kojem policija sve češće izostaje iz vršenja svoje osnovne funkcije – zaštite građana i primene zakona.
Datum: 23.05.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao je prvu Sandbox konferenciju „Branitelji ljudskih prava na udaru“, okupljajući branitelje ljudskih prava, aktiviste i stručnjake iz Srbije i regiona. Tokom tri dana, učesnici su diskutovali o digitalnoj represiji, pravnim izazovima i strategijama za jačanje otpornosti civilnog društva na sajber napade.
Datum: 25.03.2025.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon što je javnost upoznata sa činjenicom da braniocima šest aktivista koji su uhapšeni uoči studentskog protesta 15. marta i koji se trenutno nalaze u pritvoru, nije omogućen uvid u spise predmeta, Civilni odbor za zaštitu branitelja ljudskih prava i uzbunjivača podseća da prilikom vođenja krivičnog postupka organi javne vlasti moraju da poštuju Ustavom garantovana posebna prava okrivljenih – da budu obavešteni o prirodi i razlozima dela za koje se terete, dokazima prikupljenim protiv njih, te da se moraju uspostaviti odgovarajući uslovi za pripremu odbrane. Tek tako vođen istražni postupak omogućava i pravično suđenje.