PUBLIKACIJA: Analiza
Balkanski čardaš: Ples mađarske spoljne politike
Otkako je Orban 2010. godine ponovo preuzeo vlast, mađarska vlada je počela da igra aktivniju ulogu na Zapadnom Balkanu i u kratkom vremenskom periodu povećala svoje političko i ekonomsko prisustvo.
Ovaj rad je jedan od tek nekoliko sveobuhvatnih pokušaja da se objasne mađarska politika i njena uključenost u Zapadni Balkan, što ćemo nastojati da učinimo postavljanjem sledećih pitanja:
Koji to interesi i strateška pitanja pokreću mađarsku spoljnu i trgovinsku politiku u regionu? Ko formuliše spoljnopolitičke prioritete u Mađarskoj i kakav je odnos između formalnih i neformalnih aktera u ovom procesu? Koliko se mađarska spoljna politika u regionu promenila zbog rata u Ukrajini?
Kako bi se odgovorilo na ova pitanja, ovaj rad je podeljen u četiri glavna dela. Prvi se bavi spoljnopolitičkom strategijom Mađarske u regionu.
Drugi, u formi studije slučaja, istražuje efekte Orbanove politike prema manjinama u autonomnoj pokrajini Vojvodini (na mađarskom: Vajdaság). U trećem se istražuje mađarska regionalna medijska imperija, dok se četvrti fokusira na ekonomske pokretače mađarskog pristupa regionu.
Rad se temelji na brojnim sekundarnim izvorima, intervjuima koji su putem interneta ili lično vođeni sa 19 predstavnika vlasti, političarima, stručnjacima za spoljnu politiku, naučnicima, kao i sa novinarima iz Mađarske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije.
Tagovi:
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 27.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Nakon prvog talasa ukrajinske migracije u Evropu i Ameriku koji su obeležili XX vek, danas se ukrajinska zajednica suočava sa novim izazovima. Radi se o najnovijem talasu u kojem su milioni Ukrajinaca bili primorani da napuste svoju zemlju prvo zbog aneksije Krima i ruske okupacije dela istočnih regiona Ukrajine 2014. godine a osam godina kasnije i zbog rata koji je započela i vodi Ruska Federacija na celoj teritoriji Ukrajine od februara 2022. godine danas.
Datum: 26.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U julu 2023. godine, srpski ministar odbrane, a sada srpski premijer, Miloš Vučević, javno je optužio Tursku za obuku, naoružavanje i održavanje vojnih vežbi sa Kosovskim snagama bezbednosti (KBS), kosovskom formacijom za krizni odgovor, sa eksplicitnim ciljem da KBS transformiše u kompletnu vojsku do 2028. godine.
Datum: 11.09.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.