PUBLIKACIJA: Analiza
Iznuđene nabavke: Kako lokalne samouprave protivzakonito opremaju vatrogasce
Primenjujući „PRO-CURE" metodologiju, Dejan Škorić, iz udruženja Resurs centar Majdanpek, sproveo je analizu svrsishodnosti trošenja javnih sredstava iz budžeta jedinica lokalnih samouprava za nabavku vatrogasnih vozila i opreme.
Analiza trošenja javnih sredstva iz budžeta jedinica lokalnih samouprava za nabavljanje vatrogasnih vozila i opreme ukazuje da je takva praksa nesvrsishodna i nezakonita i da ne rešava problem zastarelosti voznog parka vatrogasnih vozila, već ga u nekim situacijama i produbljuje.
Zastarelost vatrogasnih vozila i opreme, kao i neusavršavanje i neusklađivanje sistema zaštite od požara sa svetskim standardima, smanjuje kvalitet intervencija vatrogasnih jedinica, što dovodi do povećanja šteta od požara i do povećanja broja žrtava. Autor ukazuje da nadležne institucije – Ministarstvo unutrašnjih poslova i Sektor za vanredne situacije – ne pristupaju sistemskom rešavanju ovog problema. Zbog toga pojedine lokalne samouprave pokušavaju da iz sopstvenog budžeta obezbede sredstva za opremanje vatrogasnih jedinica na svojoj teritoriji. Autor najpre ilustruje ovakvu praksu trošenja javnih sredstava na primeru Novog Sada i Kikinde.
Dalja analiza ima za cilj da pokaže kako su ad hoc nabavke vatrogasnih vozila i opreme neophodne, ali ipak nesvrsishodne i nezakonite. Osnovni problem je taj što pojedinačne i nesistemske nabavke vatrogasnih vozila stvaraju dodatne probleme u radu vatrogasno-spasilačkih jedinica. Autor zaključuje da trošenje javnih sredstava iz budžeta jedinica lokalnih samouprava za nabavljanje vatrogasnih vozila i opreme ne dovodi do rešavanja problema dotrajalosti voznog parka. Na kraju analize, autor ističe da je ovom problemu neophodno pristupiti sistemski i rešavati ga na nivou države.
Publikacija je rezultat rada na projektu „PRO-CURE Jačanje civilnog nadzora nad javnim nabavkama u sektoru bezbednosti” koji finansira Evropska unija kroz projekat Podrška civilnom društvu 2013. i Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.
Tagovi: ..., analizu, budžeta, javnih, jedinica, lokalnih, majdanpek, nabavku, opremaju, opreme, protivzakonito, samouprava, sproveo, sredstava, svrsishodnosti, trošenja, vatrogasce, vatrogasnih, vozila
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.