PUBLIKACIJA: Projekat

Izrada priručnika za sveobuhvatni odgovor na bezbednosne potrebe žena i muškaraca u lokalnoj zajednici

Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji realizuje projekat u cilju pružanja sveobuhvatnog odgovora na bezbednosne pretnje žena i muškaraca u lokalnoj zajednici. Projekat počinje 1. septembra i traje do 31. decembra 2015. godine.

Prema poslednjim podacima u Srbiji, skoro polovina žrtava nasilnih dela protiv života i tela su mladi, dok su 49% žrtava silovanja mlade žene.

U cilju pružanja sveobuhvatnog odgovora na bezbednosne pretnje žena i muškaraca u lokalnoj zajednici, potrebno je razmatrati izvore nesigurnosti iz rodnog ugla. 

Prvi korak u tome je razvijanje posebne metodologije sa ciljem da ispita nivo i osećaj nesigurnosti na javnim mestima među mladim ženama i muškarcima.

Ovo će biti postignuto kroz izradu priručnika za procenu bezbednosti žena i muškaraca na lokalnom nivou.

Ovaj priručnik će omogućiti lokalnim organizacijama civilnog društva (OCD) kao i lokalnim institucijama (savetima za bezbednosti i rodnu ravnopravnost) da prikupe i analiziraju podatke o glavnim izvorima nebezbednosti za mlade žene i muškarce, kao i mapiraju konkretne lokacije u zajednici u kojoj se mladi osećaju nesigurno i identifikuju  situacije koje za njih predstavljaju bezbednosni rizik.

Metodologija na osnovu koje će biti kreiran priručnik će se izraditi uz pomoć različitih tehnika kao što su:

1. fokus grupe sa mladim ženama i muškarcima iz lokalne zajednice (sa posebnim fokusom na marginalizovane i ranjive kategorije mladih) i

2. intervjui sa predstavnicima lokalnih vlasti, policije.

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 13.06.2024.

    Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |

    Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.

  • Datum: 25.12.2023.

    Autor: Dušan Stanković |

    Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.

  • Datum: 19.09.2023.

    Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |

    U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.