PUBLIKACIJA: Radna studija

Kako policija komunicira: analiza saopštenja o lokalnoj bezbednosti

Postoji velika nesrazmera između saopštenja Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i stvarnog broja izvršenih krivičnih dela na teritoriji Republike Srbije tokom godinu dana, a u saopštenjima su pojedina krivična dela zastupljenija od drugih, zaključak je analize saopštenja o lokalnoj bezbednosti.

Na osnovu analize saopštenja sa internet strane MUP-a u periodu od dve i po godine, stiče se utisak da MUP RS u svom izveštavanju daje prednost onim krivičnim delima, koja imaju veći stepen organizovanosti od oportunističkih i impulsivnih krivičnih dela, čak i onda kada su ova poslednja daleko brojnija. Razlog tome može biti zato što MUP RS želi da stavi akcenat na borbu protiv organizovanog kriminala i suzbijanju narkotika. Tako su u saopštenjima MUP-a RS najzastupljenija krivična dela neovlašćene proizvodnje i stavljanja u promet opojnih droga, nedozvoljene proizvodnje, držanja, nošenja i prometa oružja i eksplozivnih materijala, teške krađe i razbojništva, dok u zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku RS to nije slučaj.

Cilj ove analize je da utiče na to da se na nacionalnom i lokalnom nivou poveća transparentnost rada Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije i poboljša razumevanje kriminaliteta u zemlji. Pored toga, cilj je i uticati na poboljšanje uloge lokalnih Saveta za bezbednost u prevenciji kriminala i identifikovanje kratkoročnih i dugoročnih efekata kriminala na bezbednost građana u lokalnim zajednicama (ruralnim i urbanim) u Srbiji. Istraživanje mapira i rangira geografska područja u Srbiji, u kojima postoji visok intenzitet kriminala.

Publikacija je objavljena u okviru projekta „Pozadina zvaničnih policijskih saopštenja za štampu: lokalna bezbednost i izveštavanje o kriminalu“, koji podržava Misija OEBS-a u Srbiji. Sadržaj i informacije izneti u ovoj publikaciji pripadaju isključivo autorima i BCBP, i ne predstavljaju nužno zvanične stavove Misije OEBS-a u Srbiji ili bilo koje druge povezane organizacije.

DETALJI

DATUM: 24.12.2020

DOI broj:

AUTORI

PODELITE

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 13.06.2024.

    Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |

    Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.

  • Datum: 25.12.2023.

    Autor: Dušan Stanković |

    Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.

  • Datum: 19.09.2023.

    Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |

    U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.