PUBLIKACIJA: Projekat
Ko nadzire nadzirače: Ka odgovornim službama bezbednosti na Zapadnom Balkanu
Cilj projekta koji BCBP realizuje sa partnerima je da doprinese preokretanju trendova zarobljavanja države kroz zagovaranje suštinskih reformi koje bi podsticale integritet i odgovornost službi bezbednosti.
U sve tri partnerske zemlje – Severna Makedonija, Crna Gora i Srbija – službe bezbednosti su i dalje instrumentalizovane od strane vladajućih političkih elita i korišćene kao sredstvo za zadržavanje vlasti i ućutkivanje opozicije. Reforma nacionalnih službi bezbednosti i dalje je slepa tačka svih reformskih napora. Zbog antidemokratskog potencijala službi bezbednosti, opšti cilj projekta je da doprinese prevenciji i / ili preokretanju trendova zarobljavanja države kroz zagovaranje suštinskih reformi koje bi podsticale integritet i odgovornost obaveštajnog sektora. Specifični cilj projekta je identifikacija slepih tačaka u procesu pristupanja EU kada je reč o radu bezbednosnih agencija i izrada prelaznih merila za ovu oblast.
Ovi ciljevi će se postići kroz detaljno istraživanje nacionalnih sistema službi bezbednosti u tri zemlje sa dodatnom vrednošću komparativne, regionalne perspektive koja ima za cilj da identifikuje zajedničke izazove i predloži rešenja za njihovo rešavanje. Projekat predviđa objavljivanje tri nacionalna izveštaja i jednog regionalnog pregleda praktičnih politika koji će koristiti komparativni pristup i razviti zajedničke standarde. Ovi proizvodi će se koristiti kao osnova za održive napore zagovaranja tri partnerske organizacije sa opštim ciljem da se pojednostave predloženi standardi u politici proširenja EU.
Projekat „Ko nadzire nadzirače: Ka odgovornim službama bezbednosti na Zapadnom Balkanu“ zajednički sprovode Beogradski centar za bezbednosnu politiku iz Srbije, Centar za evropske strategije – EUROTHINK iz Severne Makedonije i Institut alternativa iz Crne Gore. Projekat je podržao Evropski Fond za Balkan u okviru svog regionalnog programa Think and Link.
Tagovi: ..., balkanu, bezbednosti, doprinese, države, integritet, nadzirače, odgovornim, odgovornost, podsticale, reformi, službama, službi, suštinskih, trendova, zagovaranje, zapadnom, zarobljavanja
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.