PUBLIKACIJA: Analiza
Migovi, kestenje i pištolji na vodu – militaristički narativi u dejtonskom trouglu
U ovoj publikaciji istraživač BCBP Luka Šterić analizira militarističke narative u tri zemlje potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma – Srbiji, Bosni i Hecegovini i Hrvatskoj.
Bezbednosna situacija na Zapadnom Balkanu nalazi se poslednjih godina na najnižoj tački od kraja devedesetih godina prošlog veka. Sve dublja institucionalna kriza u Bosni i Hercegovini dovela je do situacije u kojoj se sve češće čuju glasovi kako u zemlji tako i u međunarodnoj zajednici koji otvoreno strahuju od izbijanja novih sukoba. Isticanjem ideje o stvaranju srpskog sveta autoritarni režim u Beogradu značajno je radikalizovao retoriku i probudio duhove iz bliske prošlosti širom regiona. Zvanični Zagreb sve glasnije preispituje dejtonsku strukturu Bosne i Hercegovine i položaj hrvatskog naroda u BiH. Pregovori između Beograda i Prištine u potpunosti su zamrli, a povremeni incidenti na severu Kosova približili su situaciju na terenu do ivice sukoba. Politička situacija u Crnoj Gori je najnestabilnija od sticanja nezavisnosti i proizvodi ozbiljne međuetničke sukobe.
Rat u Ukrajini dodatno je produbio tenzije u regionu, posebno u Bosni i Hercegovini. Dodatne trupe EUFOR-a raspoređene su u zemlji u prvim danima ruske agresije na Ukrajinu, a bivši visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko pozvao je NATO da zaštiti zemlju i osigura bosansku granicu prema Srbiji. Od najviših političkih čelnika Hrvatske stižu oprečne informacije o stavljanju oružanih snaga u stanje pripravnosti, dok premijer Plenković najavljuje da Zagreb „s posebnom pozornošću prati sva zbivanja u našem susjedstvu, jugoistoku Europe, jer nikako ne bismo željeli da dođe do bilo kakve destabilizacije situacije u bilo kojoj od nama susjednih zemalja.“ Sa druge strane, odlazeći predsednik Skupštine Srbije Ivica Dačić izjavio je da bi se svaki napad na Republiku Srpsku smatrao napadom na Srbiju.
U izuzetno zapaljivom okruženju militaristička retorika koja dominira regionom poslednjih godina dodatno dobija na težini. Ovakvi narativi prate zahuktalu trku u naoružanju između Hrvatske i Srbije, a sve češće se pominju i u kontekstu nestabilne političke situacije u Bosni i Hercegovini. Činjenica da su narativi najviše prisutni u regionalnim medijima u dva navedena konteksta uslovili su da se u ovoj publikaciji fokusiramo na uporednu analizu osnovnih karakteristika militarističkih narativa u tri zemlje potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Ova publikacija je objavljena u okviru projekta Transparentni sistemi odbrane za bezbedniji region uz podršku Kanadskog fonda za lokalne inicijative (CFLI).
Tagovi: analiza narativa, odbrana, Zapadni Balkan
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 16.10.2023.
Autor: Srđan Hercigonja | Vuk Vuksanović |
U poređenju sa komentarima o delovanju Rusije i Kine, prodornijem odnosu Turske prema Balkanu se ne poklanja dovoljno pažnje. Kako bi se ova praznina popunila, istraživački tim Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) sproveo je istraživanje zasnovano na analizi sekundarnog izvornog materijala ali, što je još važnije, i na razgovorima koji su sa šesnaest istraživača i pripadnika akademske zajednice obavljeni u Istanbulu i Ankari.
Datum: 09.05.2022.
Autor: Luka Šterić |
U ovom tekstu istraživač BCBP Luka Šterić analizira militarističke narative u Srbiji i način na koji se oni koriste kako bi se legitimizovao proces zarobljavanja države.
Datum: 22.03.2022.
Autor: Maja Bjeloš |
Šta građani Srbije misle o dijalogu između Beograda i Prištine? Šta vide kao najbolji ishod dijaloga? Kako ocenjuju odnose između Albanije i Srbije? Predstavljamo vam analizu stavova građana na ove teme.