PUBLIKACIJA: Analiza

Negativni naslovi, pozitivan ton: kako mediji u Srbiji vide vojne vežbe, mirovne misije i IPAP

Stažista BCBP Pavle Nedić analizirao je medijsko izveštavanje o vojnim vežbama, saradnji i mirovnim operacijama u Srbiji.

Ova analiza usmerena je na medijsko izveštavanje o određenim ključnim rečima: vojne vežbe, mirovne misije, multinacionalne operacije i IPAP. Ključne reči su izabrane jer dobijaju značajnu pažnju u medijima, ali često postoji mešavina tačnih i netačnih informacija o njima u izveštajima. Analiza obuhvata 383 medijska izveštaja objavljena između 1. decembra 2018. i 28. febraura 2019. Medijski izvori uključuju internet portale, štampane medije, TV i radio.

Cilj je bio da se utvrdi koliko često i u kom kontekstu se ove teme javljaju u medijima, koji medijski izvori o njima najviše izveštavaju i da li se spominju u pozitivnom, neutralnom ili negativnom tonu.

Takođe je posmatrano koliko se često spominju kjučni međunarodni akteri, NATO, Rusija i EU. Analiziran je i ton prema NATO i Rusiji u izveštajima o vojnim vežbama i ton originalnih izvora u izveštajima o IPAP-u.

Glavni zaključci

U srpskim medijima mirovne misije i vojne vežbe se uglavnom spominju u kontekstu Kosova. Multinacionalne operacije se najčešće pojavljuju u pozitivnom kontekstu. Individualni akcioni plan partnerstva se mahom pominje u pozitivnom tonu, mada su izveštaji generalno polarizovani i broj neutralnih tekstova je prilično mali. Uopšteno, vojne vežbe su tema o kojoj se najčešće pisalo. Međutim, u izveštajima o vojnim vežbama Rusija se nikad ne spominje u negativnom tonu. Sa druge strane, u ovim izveštajima NATO se primarno spominje u neutralnom ili negativnom tonu.

Publikacija je objavljena uz podršku Ambasade Velike Britanije u Beogradu u okviru projekta „Istraživanje najbolje moguće saradnje: kakvu ulogu treba da ima NATO u Srbiji i regionu?“ Izraženi stavovi pripadaju autoru i ne odražavaju stavove Velike Britanije.

PDF PREGLED

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 26.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U julu 2023. godine, srpski ministar odbrane, a sada srpski premijer, Miloš Vučević, javno je optužio Tursku za obuku, naoružavanje i održavanje vojnih vežbi sa Kosovskim snagama bezbednosti (KBS), kosovskom formacijom za krizni odgovor, sa eksplicitnim ciljem da KBS transformiše u kompletnu vojsku do 2028. godine. 

  • Datum: 11.09.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |

    Borba između Evropske unije, Sjedinjenih Država i Kine za dominaciju na novim tržištima specifičnih tehnologija mogla bi u naredne dve do tri decenije da postane najznačajnija tema, koja bi mogla da zaseni sve vojne sukobe koji se trenutno odvijaju u svetu. Vodi se istovremeno na nekoliko frontova: tu su veštačka inteligencija, novi principi industrijske proizvodnje (npr. korišćenje robota ili aditivnih tehnologija), istraživanje svemira, ali i još mnogo toga drugog.

  • Datum: 01.03.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U poslednjih nekoliko godina, sve više donosilaca odluka i kreatora politika prati neumorne aktivnosti zagovornika rodne ravnopravnosti: postoji snažno interesovanje za feministička gledišta i napore za rodnu ravnopravnost, barem verbalno.