PUBLIKACIJA: Projekat
Podrška unapređenju komunikacije policije sa građanima na Zapadnom Balkanu
Poboljšana komunikacija između policije i tradicionalnih medija i bolja vidljivost policijskih službi na društvenim mrežama je primarni cilj projekta koji implementira BCBP.
Izgradnja i održavanje poverenja je kamen temeljac uspešnog rada policije. U tom kontekstu, proaktivno angažovanje tradicionalnih medija i društvenih mreža može biti efikasan način ne samo da se pozitivno utiče na percepciju građana o policijskoj službi, već i na borbu protiv kriminala.
Selektivni pristup policijskih službi prema medijima, curenje informacija istrage i njihova naknadna politizacija, kao i stigmatizacija pojedinih novinara predstavljaju najveće probleme u odnosima medija i policije. Kao odgovor na ova pitanja biće napisan, objavljen i prezentovan predlog praktične politike o tome kako poboljšati komunikaciju između tradicionalnih medija i policijske službe.
Policijske službe u regionu ne koriste pun potencijal društvenih mreža za borbu protiv kriminala i angažovanje građana. Zato će biti napisana, objavljena i prezentovana prva studija u regionu o korišćenju društvenih mreža od strane policijske službe.
Novinari u regionu nisu u potpunosti svesni različitih aspekata rada policije što ih sprečava da budu u mogućnosti da pruže detaljno izveštavanje. Nužno je da novinari saznaju o istoriji policije u njihovim zajednicama i istoriji policije u zemlji. Odgovor na ovaj problem je objavljivanje online mape u cilju predstavljanja osnovnih činjenica sa relevantnim resursima o policiji na Zapadnom Balkanu.
Opšti cilj projekta je povećanje učešća POINTPULSE mreže u promovisanju integriteta policije na Zapadnom Balkanu. Konkretno, projekat teži da poboljša komunikaciju između policijskih službenika i novinara i poveća vidljivost policijskih službi na dve društvene mreže – Fejsbuk i Tviter.
O POINTPULSE mreži
Pet organizacija civilnog društva iz regiona se radi nadgledanja borbe protiv korupcije u policijama na Zapadnom Balkanu okupilo u mrežu POINTPULSE (engl. Western Balkans Pulse for Police Integrity and Trust). Mrežu čine Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) i Balkanska istraživačka mreža (BIRN) iz Beograda, Centar za sigurnosne studije (CSS) iz Sarajeva, Institut Alternativa (IA) iz Podgorice i Kosovski centar za bezbednosne studije (KCSS) iz Prištine.
Tagovi: ..., balkanu, bolja, društvenim, građanima, implementira, između, komunikacije, medija, mrežama, policije, policijskih, primarni, projekta, službi, tradicionalnih, unapređenju, vidljivost, zapadnom
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.