PUBLIKACIJA: Analiza
Priručnik za istraživanje bezbednosti mladih žena i muškaraca u javnom prostoru
Nasilje u javnom prostoru predstavlja ozbiljan bezbednosni problem za mlade na koji nije dat adekvatan odgovor mnogobrojnih aktera i donosilaca odluka zaduženih za njegovo rešavanje.
Iako se pretnje po ličnu bezbednost u velikoj meri javljaju unutar porodice (porodično nasilje) kao i na radnom mestu (mobing), ličnoj bezbednosti u javnom prostoru je potrebno dati posebnu pažnju.
Razni vidovi nasilja na ulicama kao što su pljačke, razbojništva i seksualni napadi koji se svakodnevno dešavaju utiču na osećanje straha kod osoba koje izađu na ulicu.
Kada se razmatra bezbednost mladih neophodno je naglasiti da su oni izloženi velikom broju bezbednosnih rizika i pretnji koje ugrožavaju njihovu fizičku bezbednost, te je važno stvoriti uslove u kojima se mladi osećaju bezbedno, sigurno i ravnopravno. U Srbiji, međutim, ne postoji sistemski pristup rešavanju bezbednosnih problema mladih.
Priručnik o bezbednosti mladih žena i muškaraca u javnom prostoru ima svrhu da javnost upozna sa metodologijom istraživanja bezbednosti mladih sa posebnim osvrtom na bezbednost marginalizovanih kategorija mladih u javnom prostoru.
Pored toga, ovaj priručnik je osmišljen tako da kroz primere i sumirane rezultate pilot istraživanja u Vranju, predstavi osnovne bezbednosne probleme sa kojima se mladi u Vranju suočavaju i time oslika celokupni proces i metodologiju istraživanja bezbednosti u javnom prostoru
Publikacija je objavljena u okviru projekta „Izrada priručnika za sveobuhvatni odgovor na bezbednosne potrebe žena i muškaraca u lokalnoj zajednici“ koji podržava Misija OEBS-a u Srbiji.
Tagovi: ..., „analiza, bezbednosti, istraživanja, istraživanje, javnom, javnom prostorujavnom, mladih, muškaraca, priručnik, prostoru, rodna, slučaja, studija, vranje
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.