05.03.2019.

PODELITE

Vest:

Solidarnost ključna za bezbednost aktivista

{image1} Povezivanje aktivista iz cele Srbije, razmena iskustava i sticanje praktičnih znanja o unapređenju  bezbednosti bili su u fokusu treninga koji je Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) sa partnerima organizovao od 28. februara do 1. marta 2019. u Beogradu. O osnovnim elementima bezbednosne kulture  i zaštiti u potencijalno rizičnim ...

{image1} Povezivanje aktivista iz cele Srbije, razmena iskustava i sticanje praktičnih znanja o unapređenju  bezbednosti bili su u fokusu treninga koji je Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) sa partnerima organizovao od 28. februara do 1. marta 2019. u Beogradu.

O osnovnim elementima bezbednosne kulture  i zaštiti u potencijalno rizičnim situacijama sa učesnicima su razgovarali Bojana Jovanović i Pavle Petrović iz KRIK-a. Novinari KRIK-a su učesnicima treninga prikazali na koje načine aktivisti mogu da se zaštite u fizičkom i onlajn prostoru, kao i dobre prakse koje su tokom godina usvojili kako bi se zaštitili tokom rada na istraživačkim pričama. Jovanović i Petrović su naglasili da je neophodna doslednost u primeni usvojenih načina zaštite kako bi oni imali efekta.

{image2}Granice ovlašćenja bezbednosnih institucija prema građanima i prava građana u različitim situacijama bila je tema izlaganja Miloša Jankovića, nekadašnjeg zamenika Zaštitnika građana. Janković je istakao da je jedna od najznačajnijih prepreka prekoračenju ovlašćenja bezbednosnih institucija i eventualnom samovoljnom postupanju da građani dobro poznaju ta ovlašćenja, kao i sopstvena prava.

Značajan segment treninga bio je posvećen razmeni iskustava o pritiscima i drugim rizicima sa kojima se suočavaju aktivisti i organizacije civilnog društva koji se bave temama korupcije i odgovornosti vlasti u Srbiji. Pored znanja koja su stekli od predavača i iskusnijih kolega, učesnici iz svih krajeva zemlje su imali prilike da se povežu i uče jedni od drugih. Na treningu su se okupili aktivisti, aktivistkinje i predstavnici organizacija civilnog društva iz Valjeva, Vrbasa, Kraljeva, Niša, Leskovca, Loznice, Kragujevca, Novog Sada, Gornjeg Milanovca, Priboja i Beograda. Jedan od glavnih zaključaka grupnih diskusija je da su solidarnost i međusobna zaštita ključni za jačanje aktivizma i povećanje bezbednosti aktivista.

{image3}

Trening je deo zajedničkih napora Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA), Nacionalne koalicije za decentralizaciju (NKD), Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) i  Partnera za demokratske promene, da podstaknu veće učestvovanje građana u odlučivanju na lokalnom nivou kroz projekat „Građani imaju moć” koji podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID). Stavovi izraženi na lokalnoj debati isključivo su stavovi izlagača i ne odražavaju stavove USAID-a.

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 09.06.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) izražava duboku zabrinutost povodom ozbiljnih nepravilnosti, zloupotreba i selektivnog postupanja pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova tokom lokalnih izbora održanih 8. juna 2025. godine u Zaječaru i Kosjeriću i zahteva hitnu istragu svih incidenata. Ovi događaji dešavaju se u širem bezbednosnom kontekstu u kojem policija sve češće izostaje iz vršenja svoje osnovne funkcije – zaštite građana i primene zakona.

  • Datum: 23.05.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) organizovao je prvu Sandbox konferenciju „Branitelji ljudskih prava na udaru“, okupljajući branitelje ljudskih prava, aktiviste i stručnjake iz Srbije i regiona. Tokom tri dana, učesnici su diskutovali o digitalnoj represiji, pravnim izazovima i strategijama za jačanje otpornosti civilnog društva na sajber napade.

  • Datum: 01.04.2025.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Solidarno sa studentkinjama i studentima, akademskom zajednicom i civilnim društvom.