PODELITE
Vest:
Kako vojnici iz različitih zemalja da govore zajedničkim jezikom u mirovnim operacijama
{image1}Kakva obuka je potrebna štabnim oficirima za multinacionalne mirovne operacije kako bi mogli da primenjuju kompatibilne operativne koncepte i standarde iako dolaze iz različitih zemalja bila je tema u fokusu studijske posete Centru za obuku za operacije podrške miru (PSOTC) u Sarajevu koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku […]
{image1}Kakva obuka je potrebna štabnim oficirima za multinacionalne mirovne operacije kako bi mogli da primenjuju kompatibilne operativne koncepte i standarde iako dolaze iz različitih zemalja bila je tema u fokusu studijske posete Centru za obuku za operacije podrške miru (PSOTC) u Sarajevu koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) 16-18. decembra 2018.
Poseta je organizovana sa ciljem upoznavanja sa radom PSOTC-a, kursevima koji se tamo realizuju, kao i njihovim iskustvom u korišćenju raspoloživih mehanizama za izgradnju interoperabilnosti i njihovoj primeni u obukama za operacije podrške miru. Poseta je organizovana tokom izvođenja kursa za štabne oficire u multinacionalnim mirovnim operacijama. Predstavnici BCBP su zajedno sa ekipom TV Prva imali priliku da prisustvuju praktičnim vežbama „Pregovaranje i vođenje sastanaka” i „Rad sa medijima i tehnike intervjua”.
{image2}
Centar za obuku za operacije podrške miru je jedini trening centar za mirovne operacije u regionu sa akreditacijom Partnerstva za mir. PSOTC organizuje kurseve obuke za mirovne operacije u kome kao polaznici i instruktori učestvuju predstavnici svih zemalja u regionu, ali i Velike Britanije, Nemačke, Ukrajine, kavkaskih zemalja, itd. Tokom posete bilo je reči o tome kako se donose odluke na operativnom nivou kada je više zemalja uključeno u mirovnu operaciju, kako se organizuje rad u štabu komande multinacionalne operacije i šta sve pojedini oficiri koji dolaze moraju da znaju da bi se uklopili, kako se sprovode vežbe na mapama (MAPEX), ali i koju korist zemlja poput Srbije može da ima od slanja štabnih oficira u multinacionalne operacije.
Jedan od ciljeva posete bio je i jačanje saradnje između istraživača i novinara – istraživači su imali priliku da informišu i daju uputstva novinarima na šta da obrate pažnju prilikom izveštavanja, kako bi javnosti predstavljali najrelevantije informacije, dok su novinari ukazali istraživačima koje teme mogu da privuku pažnju javnosti.
Studijska poseta je organizovana u okviru projekta „Istraživanje najbolje moguće saradnje: kakvu ulogu treba da ima NATO u Srbiji i regionu?”, koji podržava Ambasada Velike Britanije u Beogradu. BCBP kroz ovaj projekat teži da doprinese unapređenju saradnje Srbije i NATO i pružanju kredibilnih informacija o aktivnostima NATO na Zapadnom Balkanu.
Tagovi: ..., &bdquo, govore, jezikom, mirovne, mirovnim, operacijama, operacije, organizovana, podrške, poseta, posete, priliku, psotc, različitih, regionu, saradnje, vojnici, zajedničkim, zemalja
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).
Datum: 01.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Pozivamo vas da se prijavite za učešće u programu REGIONALNO PARTNERSTVO MLADIH!
Datum: 30.06.2023.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U saradnji Beogradskog centra za bezbednosnu politiku i Centra za razvoj građanskog društva Protecta, u Nišu je održana panel-diskusija pod nazivom „Vladavina prava i EU integracije Srbije – čemu to služi i zašto ne radi?“.