28.10.2014.

PODELITE

Vest:

Ostvarivanje rodne ravnopravnosti kroz primenu rodno osetljivih pokazatelja u policiji

Kako integrisati rodnu perspektivu u programe, politike i budžet Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP), a zatim i pratiti napredak u ostvarivanju rodne ravnopravnosti u policiji, bile su glavne teme seminara ,,Rodna ravnopravnost i rodno osetljivi pokazatelji u policiji'' koji se održao od 15. do 17. oktobra u hotelu Relax u Kovačici.

Seminar je okupio više od 20 učesnika i učesnica iz različitih organizacionih jedinica u MUP-u kao što su Biro za strateško planiranje, Odeljenje za upravljanje projektima finansiranim iz fondova Evropske unije i drugih organizacionih jedinica pri kabinetu Ministra, zatim Uprave za analitiku, Sekretarijata i dr.Učesnici/e su imali priliku da poboljšaju svoje kapacitete za sprovođenje rodne analize prilikom planiranja i sprovođenja strategija i projektnih predloga i na taj način doprinesu unapređivanju rodne ravnopravnosti na nivou čitavog Ministarstva unutrašnjih poslova. 

Policija kroz rodne naočare

{image1} Prvog dana seminara, učesnici/e su razmatrali osnovne termine i koncepte koji su vezani za rodnu ravnopravnost. Diskutovalo se o različitim društvenim očekivanjima koja se nameću muškarcima i ženama i imaju direktan uticaj na njihov položaj u društvu.

Istraživanja ukazuju da čak i sposobnosti koje su izraženije kod muškaraca kao na primer snalaženja u prostoru, nisu posledica urođenih karakteristika već proističu iz različitog tretmana dečaka i devojčica u detinjstvu“, objasnila je direktorka BCBP-a Sonja Stojanović Gajić.

Pored toga, učesnici/e su se upoznali sa principima i aspektima urodnjavanja kako bi dublje analizirali stanje rodne ravnopravnosti u policiji.

Primeri dobre prakse

{image2} Dragan Božanić, savetnik u Pokrajinskom sekretarijatu za privredu, zapošljavanje i rodnu ravnopravnost održao je interaktivno predavanje na temu uvođenja principa rodne ravnopravnosti u pokrajinsku upravu AP Vojvodine. Koristeći rodnu analizu i budžetiranje kao sredstvo za analizu uticaja pokrajinskih programa na žene i na muškarce, Božanić je na ilustrativan način objasnio zašto politike i budžeti nisu rodno neutralni.

„Cilj Pokrajinskog sekretarijata za privredu, zapošljavanje i ravnopravnost polova je da pokrajinske politike i programi odgovaraju potrebama i mogućnostima žena i muškaraca, kao i da alokacija budžetskih sredstava odgovara njihovim potrebama kako bi od toga svi imali koristi“ istakao je Božanić.

Rodni indikatori kao sredstvo za merenje promena

Radmila Miković, nezavisna konsultantkinja i eksterna evaluatorka projekata koje finansiraju Evropska unija i Švedska agencija za međunarodnu saradnju i razvoj upoznala je učesnike/ce sa značajem i osnovnim pristupima u razvijanjuindikatora za praćenje učinkovitosti programa razvojnih intervencija. S obzirom da se rodni indikatori koriste za ocenjivanje rezultata rodno orijentisanih politika kao i za uvođenje rodne perspektive u određene politike, učesnici/e su kroz rad u grupama vežbali razvijanje rodnih indikatora koji služe praćenju Nacionalnog akcionog plana za primenu Rezolucije 1325 – Žene, mir, bezbednost. Na taj način, učesnici/e će moći da iskoriste svoje stečeno znanje kako bi u budućem radu doprineli delotvornijem planiranju i sprovođenju strategija i dokumenata na nivou MUP-a uzimajući u obzir potrebe žena i muškaraca.

Analiza kvantitativnih pokazatelja položaja žena u MUP-u

{image3} Savetnica za rodnu ravnopravnost i savetnica načelnika Sektora za analitiku, telekomunikacione i informacione telehnologije, Tatjana Vasić, analizirala je učešće policijskih službenica u radu i odlučivanju u MUP-u. Iako je MUP postigao permanentan rast u pogledu učešća žena u policiji, istraživanje koje je sprovela Analitička grupa pokazuje da je neujednačena zastupljenost žena u policijskim upravama kao i na višim nivoima rukovođenja. „Pri izrаdi strаtegije uprаvljаnjа kаdrovimа treba odrediti strаteške ciljeve u vezi sа zаpošljаvаnjem kаko bi se ojаčаli kаpаciteti zа pružаnje uslugа rаzličitim grupаmа. U ovu strаtegiju treba uključiti rodnu perspektivu odnosno sаgledаti  uticаj predloženih rešenjа nа žene i nа muškаrce”, navela je Vasić.

BCBP je ovaj seminar realizovao u okviru programa saradnje između Švedskog nacionalnog policijskog odbora (SNPB) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP RS) 2013-2014, uz podršku Švedske međunarodne agencije za saradnju i razvoj (SIDA) II faza: Pružanje podrške implementaciji Strategije razvoja. 

POVEZANI SADRŽAJ

  • Datum: 22.08.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.

  • Datum: 14.05.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.

  • Datum: 28.02.2024.

    Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku

    Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).