PODELITE
Vest:
Poboljšati položaj žena u policiji kroz implementaciju novih projekata
Mapiranje relevantnih tekućih inicijativa u Ministarstvu unutrašnjih poslova (MUP) koje u fokusu imaju rodnu ravnopravnost, kao i mogućnosti za dalje uvođenje rodne perspektive u predstojeću reformu policije bile su glavne teme radionice koja se održala od 25. do 27. marta u Vrdniku.
{image1}
Cilj radionice je bio da okupi relevantne učesnike/ce iz MUP-a kao i međunarodne aktere kako bi svojim znanjem i stručnošću doprineli procesu planiranja daljih aktivnosti u okviru bilateralne saradnje koje će biti konkretizovane kroz trogodišnji projekat.
Kroz rad u grupama, učesnici/e su imali prilike da diskutuju o rodnoj perspektivi u upravljanju ljudskim resursima na nivou MUP-a, kao i da analiziraju postojeće primere dobre i loše prakse kako bi dali predloge za njihovo unapređenje.
„Potrebno je u budućnosti ukloniti sve formalne i neformalne prepreke za prijem, napredovanje i zadržavanje žena u policijsku službu, jer će jedino na taj način policija postati servis svih građana i građanki“, navela je direktorka BCBP Sonja Stojanović Gajić.
{image2} Neravnopravan položaj žena u policiji
Iako je prisutan trend povećanog učešća žena u ukupnom broju zaposlenih u MUP-u, procenat žena u operativnom sastavu je još uvek veoma nizak (8%). Pored toga, „statistika pokazuje da žene u policiji u najvećoj meri obavljaju administrativne i logističke poslove,“ istakla je savetnica za rodnu ravnopravnost Tatjana Vasić.
Milena Marković, policijska službenica i predsednica sindikalne grupe Sindikata srpske policije, je podelila sa učesnicima/cama iskustvo o svom radu u operativnom sastavu policije. „Policijski posao se još uvek shvata kao muško zanimanje i ženama je teško da dođu na rukovodeće pozicije. U policiji, muškarci imaju mnogo veći autoritet, te je ženama potrebno mnogo više energije da bi napredovale“.
Da je položaj žena neravnopravan u odnosu na muškarce, potvrdila je i Ivana Stojanov iz Uprave granične policije koja je navela da „je žena u policiji često nipodaštavana i od nje se očekuje da ispunjava zahteve koji ne spadaju u opis policijskog posla“.
Jelena Vasiljević, pomoćnica načelnika Uprave graniče policije i predstavnica Mreže žena jugoistočne Evrope je navela da ne postoji nijedan vid organizovanja žena u policiji koji bi ih osnažio i pomogao im da reše probleme sa kojima se svakodnevno suočavaju na svom radnom mestu.
„Iako je u MUP-u postojala inicijativa za organizovanje nacionalne Mreže žena u policiji, to se nažalost nije desilo“, izjavila je Vasiljević. Takođe, zastupljenost žena u policijskim sindikatima je mala i ona oslikava postojeće rodne odnose u MUP-u.
Politička volja je od presudnog značaja za uvođenje politike rodne ravnopravnosti u policiju
{image3}
Na radionici je učestvovala komesarka Ann-Mari Orler, šefica Odeljenja za međunarodnu operativnu policijsku saradnju u Švedskoj policiji. Ona je sa učesnicima/cama podelila svoje bogato iskustvo koje je stekla u Ujedinjenim Nacijama gde je uz podršku Ban Ki-moon-a radila na privlačenju žena u mirovne misije. Pored primera međunarodne prakse, Ann-Mari Orler je predstavila učesnicima/ama najbolje primere švedske prakse u uvođenju rodne perspektive u policijski rad. „Ukoliko želite da žene budu zastupljenije na svim pozicijama u policiji, potrebno je senzibilisati rukovodioce i ulagati konstantne napore kako bi se taj cilj postigao“, navela je Orler.
Na kraju, učesnici/e su definisali najvažnije ciljeve budućeg razvoja rodne perspektive u upravljanju ljudskim resursima kao i aktivnosti koje su potrebne za adekvatan prijem, obuku, usavršavanje, napredovanje i zadržavanje žena u policiji.
BCBP je ovu aktivnost realizovao u okviru programa saradnje između Švedskog nacionalnog policijskog odbora (SNPB) i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije (MUP RS) 2013-2015, uz podršku Švedske međunarodne agencije za saradnju i razvoj (SIDA).
Tagovi: ..., dalje, glavne, imaju, mapiranje, marta, mogućnosti, novih, održala, perspektive, policije, predstojeću, projekata, radionice, ravnopravnost, reformu, rodne, rodnu, uvođenje, vrdniku
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 22.08.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Veliki broj neosnovanih privođenja i pritvaranja građana poslednjih nedelja praćen je propagandnom ofanzivom protiv navodnih stranih plaćenika koji u interesu neprijateljskih zemalja ruše državni poredak. Cilj takvih manipulacija koje plasiraju predstavnici vlasti i njoj bliski mediji je da se opravda represija prema političkim neistomišljenicima i da se građani strahom odvrate od učestvovanja u legitimnim i legalnim protestima.
Datum: 14.05.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
U Beogradu, 14. maja 2024. godine predstavljena je Majska platforma - inicijativa građanskog društva nastala iz potrebe da kao zajednica dođemo do odgovora na teška pitanja nakon tragičnih događaja sa kojima se naše društvo suočilo u maju 2023.
Datum: 28.02.2024.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Poludnevna konferencija pod nazivom „Iza kulisa balkanskih odbrambenih politika“, koju je organizovao Beogradski centar za bezbednosnu politiku, bila je prilika da se razgovara o nalazima najnovijeg izdanja Balkanskog monitora odbrane (Balkan Defence Monitor).