PUBLIKACIJA: Predlog praktične politike
10 poslaničkih pitanja MUP-u o nadzoru nad privatnim obezbeđenjem
Izvršni direktori BCBP Predrag Petrović i istraživač BCBP Marko Milošević u predlogu praktične politike predstavljaju set pitanja koja služe kao koristan alat poslanicima u kontroli MUP-a u oblasti nadzora rada firmi za privatno obezbeđenje.
Skupština ima mehanizme nadzora nad sektorom bezbednosti, najpre preko dva parlamentarna odbora, preko kojih vrši nadzor nad vojskom, policijom i službama. Nijedan zakon ne propisuje skupštinski nadzor nad privatnim obezbeđenjem, ali ova institucija može posredno kontrolisati kako MUP sprovodi nadzor nad ovim sektorom u Zakonom (o privatnom obeznbeđenju) postavljenim granicama.
Ovlašćenja i mehanizmi stoje na raspolaganju poslanicima, pa ne postoje bilo kakve normativne prepreke da ih oni i primenjuju. Do danas, međutim, poslanici ove mehanizme nisu isprobali. Skupština se veoma retko bavila sektorom bezbednosti , dok se privatnim sektorom bezbednosti bavila jedino tokom usvajanja Zakona o privatnom obezbeđenju.
Tokom realizacije projekta “Ka efikasnom upravljanju privatnim sektorom bezbednosti u Srbiji”, istraživači BCBP su detektovali oblasti funkcionisanja ovih kkompanija koji podležu javnom nadzoru. Analizom Zakona o privatnom obezbeđenju, identifikovane su i oblasti nadzora MUP-a nad ovim sektorom, pa shodno tome, i oblasti od interesa za narodne poslanike. Koliko efikasno MUP sprovodi kontrolu i doprinosi odovornom upravljanju ovim sektorom, postaje važno i zakonodavnoj, a ne sam izvršnoj grani vlasti. Identifikacijom dese ključnih pitanja u tri oblasti nadzora, BCBP nastavlja da konstruktivno doprinosi civilnoj i demokratskoj kontroli nad sektorom bezbednosti u Srbiji.
Tagovi: ..., firmi, istraživači, kontroli, koristan, marko, milošević, nadzora, nadzoru, obezbeđenje, obezbeđenjem, oblasti, pitаnjа, poslanicima, poslaničkih, predrag, privatnim, privatno, služe
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 13.06.2024.
Autor: Jelena Pejić Nikić | Predrag Petrović |
Brojni nalazi domaćih i stranih istraživačkih organizacija nedvosmisleno ukazuju na to da je Srbija zarobljena država sa hibridnim političkim režimom. Glavnu ulogu u zarobljavanju države i urušavanju demokratije u Srbiji, kao i očuvanju ovakvog stanja, imaju bezbednosne institucije.
Datum: 25.12.2023.
Autor: Dušan Stanković |
Nakon višestrukih ubistava koja su se dogodila 3. i 4. maja 2023. godine, Vlada Srbije je usvojila niz mera u cilju bolje kontrole oružja i unapređenja bezbednosti u školama i među mladima. Mere vezane za vatreno oružje su brojnije i sprovedene su u većoj meri nego ostale. Ipak, nivoi nasilja nisu smanjeni jer se ovim merama ne utiče na njihove uzroke.
Datum: 19.09.2023.
Autor: Maja Bjeloš | Ivana Ranković | Gorana Pebić | Đorđe Blagojević |
U Srbiji, konzervativni intelektualaci, nacionalisti, populisti, homofobi, desničarske stranke i grupe, ujedinili su se u poslednjih pet godina formirajući novi antirodni društveni pokret koji uživa snažnu podršku verskih organizacija. Predstavljajući „rodnu ideologiju“ kao pretnju nacionalnom identitetu i opisujući sebe kao zaštitnike „tradicionalnih srpskih vrednosti“, ovi akteri su postali aktivni u medijima sa nacionalnom pokrivenošću, na internetu i društvenim mrežama, gde šire i promovišu antirodni diskurs, često deljenjem dezinformacija.