PUBLIKACIJA: Analiza
Anatomija zarobljavanja bezbednosno-obaveštajnog sektora u Srbiji
Ključne aktere, uslove, događaje i mehanizme zarobljavanja bezbedno¬sno-obaveštajnog sektora, kao i utvrđivanje toka i dinamike ovog negativnog trenda i njegove posledice analizirao je izvršni direktor BCBP Predrag Petrović.
Evropska unija je u tzv. Strategiji proširenja iz 2018. godine ocenila da na celom Zapadnom Balkanu postoje elementi zarobljene države. Naše istraživanje, međutim, pokazuje da je ovo veoma blaga ocena stanja za Srbiju jer su čitave državne institucije i sektori, odnosno službe bezbednosti i tela za njihovu nadzor i kontrolu potpuno zarobljeni od strane vladajuće partije – Srpske napredne stranke. Danas ključne pozicije u bezbednosno-obaveštajnom sektoru zauzimaju bliski prijatelji partijskih funkcionera ali i sami partijski funkcioneri i osnivači partije.
Tako su direktor BIA, Bratislav Gašić i šef Biroa za koordinaciju službi, Nebojša Stefanović osnivači i visoki funkcioneri SNS-a. Ključna mesta u pravosuđu koja su značajna za rad službi bezbednosti zauzimaju prijatelji partijskih funkcionera ali i samog lidera SNS-a i predsednika Srbije, Aleksandra Vučića. Svi oni nisu imali adekvatno i/ili dovoljno iskustva za obavljanje ovih poslova, te je stoga glavni kriterijum za njihovo postavljenje bila lično-partijska lojalnost.
Kako bi obezbedila što nesmetaniji rad službi bezbednosti u lično-partijskom interesu, vladajuća partija je obesmislila rad nadzornih i kontrolnih tela. Tako skupštinska većina (a ne opozicija) opstruiše rad parlamenta. Odbor za kontrolu službi bezbednosti se pretvorio u odbor za javno iskazivanje podrške predsedniku Srbije i šefu partije Aleksandru Vučiću, odnosno u telo za dodelu plaketa partijskim funkcionerima. Nakon imenovanja novih Zaštitnika građana i Državnog revizora, ove institucije su napustili ljudi sa iskustvom u kontroli sektora bezbednosti te su one postale fasadne institucije. Ovo je posebno zabrinjavajući nalaz, jer je Zaštitnik građana predstavljao primer dobre prakse u kontroli službi bezbednosti ne samo na Zapadnom Balkanu već i u razvijenim evropskim državama.
Tako su zapravo klijentelizam i lično-partijski odnosi postali važniji regulator odnosa između politike i službi bezbednosti od Ustava i zakona Srbije. Do ovakve situacije se došlo kombinacijom zakonskih promena i postavljenja lojalnih kadrova na ključne pozicije u sektoru, koji su dalje kadrirali po sličnom principu. Iako je zarobljavanje sektora otpočelo 2012. godine nakon što je SNS ušla u obe grane izvršne vlasti, a do puno ubrzanja ovog trenda došlo nakon 2014. godine kada je SNS na izborima osvojila apsolutnu većinu, elementi zarobljavanja bezbednosno-obaveštajnog sektora su se pojavili još u vreme vladavine DS-a. Na ove rane znake zarobljavanja države je deo stručne javnosti blagovremeno upozoravao, ali su ova upozorenja ignorisana.
Posledice toga danas su da službe bezbednosti (sve više) prekoračuju svoje nadležnosti i ovlašćenja te da se (sve češće) ponašaju kao politička policija. Zaštita ustavnog poretka i borba protiv špijunaže se transformiše u zaštitu partije na vlasti i borbu protiv unutrašnjih neprijatelja. Takve službe postaju ili nemi posmatrači organizovanog kriminala i korupcije koji je povezan sa partijskim funkcionerima ili su čak i njihovi zaštitnici. Veoma je upitna i njihova sposobnost u blagovremenom i tačnom sagledavanju bezbednosne situacije, rizika i pretnji, te uočavanju i predviđanju toka i ishoda važnih društvenih, političkih, ekomonskih i bezbednosnih događaja.
Osnovna pretpostavka za preokretanje trenda zarobljavanja bezbednosno-obaveštajnog sektora je utvrđivanja pravog stanja stvari. U ovoj analizi smo nastojali da utvrdimo ključne aktere, uslove i događaje, kao i mehanizme zarobljavanja bezbednosno-obaveštajnog sektora, te da utvrdimo tok i dinamiku ovog negativnog trenda, kao i njegove posledice. Međutim, ovaj tekst je tek početni koraka u ovome jer u momentu dok pišemo ove redove novi slučajevi i skandali koji se pojavljuju zapravo ukazuju da je situacija u bezbednosno-obaveštajnom sektoru lošija nego što smo uspeli analizom da obuhvatimo. Zato je neophodno sačinjavanje sveobuhvatnije i detaljnije analize u čijoj izradi bi učestvovao širi krug aktera za raznovrsnom ekspertizom što bi pomoglo u što tačnijem sagledavanju stanja u sektoru. Ta analiza bi zapravo pomogla da se već postojeće preporuke za reformu bezbednosno-obaveštajnog sektora (za koje se domaći stručnjaci zalažu već više od 10 godina) konkretizuju te da se odredi njihov zahvat i tempo primene.
Analiza je nastala u okviru projekta „Ko nadzire nadzirače: Ka odgovornim službama bezbednosti na Zapadnom Balkanu“ koji je podržan od strane Evropskog fonda za Balkan (EFB). Sadržaj analize predstavlja isključivu odgovornost autora i ni na koji način ne odražava stavove EFB.
DETALJI
AUTORI
PODELITE
PDF PREGLED
POVEZANI SADRŽAJ
Datum: 04.05.2023.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Beogradski centar za bezbednosnu politiku (BCBP) je, u saradnji sa partnerskim organizacijama, 24. i 25. februara 2023. godine u Vrnjačkoj Banji organizovao građansku skupštinu. Tema skupštine bio je način na koji bi policija mogla bolje da odgovori na potrebe građana u pogledu borbe protiv teškog i organizovanog kriminala, dok je neposredni povod bila tekuća rasprava o Nacrtu zakona o unutrašnjim poslovima.
Datum: 14.02.2022.
Autor: Beogradski centar za bezbednosnu politiku |
Predstavljamo vam najbolje studentske radove koje je izabrala zajednička komisija sa Fakulteta političkih nauka i istraživača BCBP-a. Radovi su pisani u okviru predmeta Bezbednost Srbije. Studenti četvrte godine Jovana Maričić i Denis Živković pisali su o primeni posebnih mera.
Datum: 15.05.2020.
Autor: Isidora Stakić | Jelena Pejić Nikić | Katarina Đokić | Marija Ignjatijević |
Srbija je tokom 52 dana vanrednog stanja pala na testu demokratije zbog niza propusta i nepravilnosti u postupanju i kontroli sektora bezbednosti, zaključak je analize Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP).